Epson RIPS
Epson WorkForce Pro RIPS - Ing. Peter Zvarík, Business Account Manager spoločnosti Epson Europe

Spoločnosť Epson usporiadala v polovici októbra v Bratislave tlačovú konferenciu na ktorej prezentovala nové atramentové tlačové zariadenia pre segment firemnej tlače a informovala aj o novom smerovaní tlače.

Seiko Epson Corporation, (Epson), je japonská technologická spoločnosť, ktorá patrí k popredným dodávateľom výrobkov a riešení v odvetví tlače a spracovaní obrazu. Široký sortiment výrobkov siaha cez pokladničné tlačiarne a systémy až k presným robotom. Epson je v súčasnosti jeden z najväčších svetových výrobcov počítačových tlačiarní a príslušenstva.

Ing. Peter Zvarík, Business Account Manager  spoločnosti Epson Europe zodpovedný za Slovenskú republiku, vo svojej prezentácii podrobne oboznámil novinárov s históriou, súčasnosťou, ale aj víziou segmentu tlače na nasledujúce roky. Odbornú časť svojho príspevku venoval novému modelovému radu tlačiarní WorkForce Pro RIPS s technológiou PrecisionCore. Následne v článku ponúkame niekoľko podstatných informácií z tohto podujatia.

epson_DSC0827

Z histórie digitálnej tlače

Viac ako 50 rokov uplynulo od chvíle, keď japonská firma Seikosha na olympijských hrách v Tokiu v roku 1964 po prvý krát predstavila miniaturizovanú tlač – malú praktickú ihličkovú tlačiareň. Tlač časomiery sa stala prvým elektronickým záznamovým systémom na olympijských hrách, ktorý umožňoval usporiadateľom i novinárom získavať informácie z časomiery olympijských súťaži. Táto skutočnosť vlastne zmenila beh dejín.

Po tlačiarni časomiery bola v roku 1968 uvedená na trh tlačiareň EP-101. Išlo o prvú a najmenšiu digitálnu tlačiareň na svete. Úspech ihličkovej tlače bol tak ohromný, že firma Seikosha, na základe názvu tlačiarni (EP-01) založila dcérsku spoločnosť Epson (syn EP), ktorá sa následne stala na dlhé roky lídrom trhu s ihličkovými tlačiarňami. Ihličkové tlačiarne sa využívajú aj dnes v elektronických pokladniach, bankomatoch a ďalších podobných zariadeniach. V prvenstvách Epson pokračoval, a v roku 1994 predstavila spoločnosť prvú farebnú atramentovú tlačiareň s vysokým rozlíšením – Epson Stylus Colour – čím  prvýkrát umožnila tlač pre domácnosti vo vysokom rozlíšení. V oblasti atramentovej tlače je Epson známy aj technológiou micropiezo (tlačové hlavy) s možnosťou meniť veľkosť kvapky. V histórii by sme našli veľa ďalších inovácií, ktoré prispeli k ďalšiemu vývoju digitálnej tlače.

Súčasnosť a budúcnosť

Epson stratégia „Engineered for business“ stavia na štyroch pilieroch: hospodárnosti prevádzky, výkone, ekológii a možnosti voľby so zameraním na firemnú sféru a verejné organizácie. Všetky nové produkty sú navrhnuté a vyrábané s dôrazom na minimalizáciu spotreby elektrickej energie a prevádzkových nákladov (hospodárnosť prevádzky), maximalizáciu rýchlosti tlačového / skenovaného výstupu a v neposlednom rade s ohľadom na minimalizáciu dopadov na životné prostredie (ekológia).

Prelomová technológia PrecisionCore

Technológia tlačových hláv PrecisionCore je výsledkom jednej z najväčších investícií do výskumu a vývoja spoločnosti Epson, ktorá spája skúsenosti spoločnosti s výrobou MEMS (mikroelektromechanických systémov) a pokroky v oblasti materiálových vied. Epson do vývoja tejto technológie investoval okolo pol miliardy dolárov. Technológia PrecisionCore je rozšíriteľná technológia vhodná pre širokú škálu systémov – od priemyselných tlačových zariadení na štítky, až po stolné tlačiarne. Vďaka modularite môžu byť tlačové čipy PrecisionCore usporiadané do pohyblivých sériových tlačových hláv, aj do fixných lineárnych konfigurácií.

Za zmienku stojí povedať, že celá táto technológia je produkovaná (vyrábaná) robotmi. Práve táto automatizovaná robotická výroba zabezpečuje spoľahlivosť a efektívnosť tejto technológie. Vďaka tejto technológii dokáže Epson vyrábať tlačové zariadenia, ktoré sa stávajú silnou konkurenciou elektrografickej (tonerovej) tlače.

Epson RIPS

Epson RIPS – (Replaceable Ink Pack System)

Spoločnosť Epson prichádza s jedinečným systémom výmenných atramentových vakov (RIPS), ktorý využíva zásobné jednotky atramentu s vysokou výťažnosťou a poskytuje až 80 000 strán neprerušovanej tlače bez potreby výmeny spotrebného materiálu. Systém RIPS, umožňuje, aby tlačové zariadenia tlačili neúnavne bez prerušenia, čím prekonávajú konkurenciu a zvyšujú dobu prevádzkyschopnosti. Navyše výmena atramentových vakov je veľmi jednoduchá, možno ju vykonať jednou rukou.

Nový modelový rad tlačiarní WorkForce Pro RIPS

Spoločnosť Epson predstavuje atramentové tlačové zariadenia WorkForce Pro RIPS pre firemných zákazníkov. Tieto modely uspokoja potreby spoločností všetkých veľkostí – od malých kancelárií po veľké podniky. Ide o firemné atramentové tlačiarne s exkluzívnou technológiou tlačovej hlavy Epson PrecisionCore a s kontinuálnym doplňujúcim atramentovým systémom RIPS. Nové modely sú určené pre formát A4 a A3+.

V tejto sérii Epson ponúka 4 základné modely. Z toho jedna tlačiareň a jedno multifunkčné zariadenie je určené pre formát A4. Ďalšie dve zariadenia sú multifunkčné, určené pre tlačový formát A3+.

  • WorkForce Pro WF-R5190DTW (tlačiareň A4)
  • WorkForce Pro WF-5690DTWF (multifunkcia A4)
  • WorkForce Pro WF-R8590DTWF (multifunkcia A3+)
  • WorkForce Pro WF-R8590D3TWFC (multifunkcia A3+ s najvyššiu výbavou)

Nový modelový rad tlačiarní WorkForce Pro RIPS

Ekologickosť a neprerušená tlač 80 000 strán

Nový rad tlačiarní s funkciou RIPS umožňuje vytlačenie až 80 000 strán bez výmeny atramentu, čím vytvoria o 95% menej odpadu. Vďaka týmto tlačiarňam formátu A3+ a A4 môžu kancelárie dosiahnuť väčšieho objemu tlače s minimálnou údržbou a predvídateľnými nákladmi. Súčasne ponúkajú až o 82% nižšiu spotrebu energie ako konkurenčné farebné elektrografické tonerové tlačiarne. Zariadenia majú spotrebu prúdu v pohotovostnom móde cca. 0,5 W a pri tlači je ich spotreba okolo 30 W.

Ing. Peter Zvarík, uviedol: Ide o ďalšiu generáciu atramentovej technológie Epson, ktorá ponúka vyššiu flexibilitu, než poskytujú tonerové tlačiarne, čo predstavuje vynikajúci potenciál pre rozvoj v súlade s meniacimi sa potrebami zákazníkov. V kombinácii s vysokou robustnosťou, výkonom a širokou paletou výbavy ide o unikátne riešenie pre širokú skupinu firemných zákazníkov. Atramentová technológia a nové tlačové zariadenia Epson sú všeobecne efektívnejšie, ekonomickejšie, dostupnejšie a jednoduchšie na prevádzku a údržbu ako tonerové zariadenia.“ Epson očakáva, že vo firemnej sfére pomôžu nové produkty urýchliť prechod od tonerovej k atramentovej tlači. 

Podľa štatistických údajov je atramentová tlač až o 80% lacnejšia ako tlač produkovaná na elektrografických zariadeniach. Navyše tonerové tlačové zariadenia sú konštrukčne náročnejšie a pre tlač potrebujú viac komponentov, ktoré je potrebné pravidelne obmieňať (fotovalce, zapekacie jednotky atď.).

Nástup atramentových tlačových kancelárskych zariadení vo svete a západnej Európe výrazne stúpa a tento trend bude pokračovať aj v najbližších rokoch. Čísla a štatistiky na Slovensku potvrdzujú, že hodnota predajov v tomto segmente postupne narastá. To všetko naznačuje a poukazuje na faktor, že firemný aj súkromný sektor hľadá úsporu, riešenia resp. progres v oblasti tlače. Záujem narastá aj zo strany štátnej správy, kde je potreba archivácie tlačených dokumentov až 50 rokov a túto požiadavku nové typy (DURABrite Pro) pigmentových atramentov spĺňajú.  Atramenty a komponenty zariadení sú z pohľadu životného a environmentálneho prostredia tiež priaznivé.

Konštatovanie

Na základe štatistík sa očakáva, že dopyt po atramentových tlačiarňach porastie o 13 percent ročne a bude do roku 2019 predstavovať 34 percent celkového trhu s firemnými tlačiarňami (zdroj: IDC).

Keď sa pozrieme na preukázané výhody atramentovej technológie, nie je divu, že atramentová tlač teraz predstavuje vážne ohrozenie nadvlády elektrografických tonerových tlačiarní. Ak vezmeme do úvahy očakávanú rýchlosť rozširovania atramentových technológií, tak je to len jej začiatok obchodných príležitostí atramentových tlačiarní.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo