Crush_Favini
Katalóg papierov CRUSH/FAVINI

Spoločnosť Europapier Slovensko, rozširuje svoj sortiment kreatívnych papierov o nový rad ekologického papiera vhodného pre oblasť kreatívnej tvorby a packagingu. Kolekcia papierov s názvom CRUSH je výnimočná nielen atraktívnosťou vzhľadu ale aj svojou geniálnou 100% ekologickou technológiou výroby, ktorá je chránená európskym patentom. Viac informácii o tejto novinke prinášame z rozhovoru s Ing. Katarínou Hendrichovskou, ktorá v spoločnosti Europapier Slovensko zastáva pozíciu produktového špecialistu divízie Desing.

V čom spočíva unikátnosť papierov CRUSH?

Sortiment kreatívnych a špeciálnych papierov spoločnosti Europapier Slovensko je jedným z najväčších a najatraktívnejších na trhu, a neustále ho rozširujeme. Radi by sme našim ale aj potencionálnym klientom ponúkli to najlepšie z tejto oblasti a preto sme sa rozhodli do nášho portfólia zaradiť aj kolekciu ekologických papierov CRUSH.

Tento nový rad papierov je výnimočný resp. netradičný z pohľadu jeho výroby. Je vyrobený s použitím vedľajších produktov, ktoré vznikajú pri spracovaní citrusov, kukurice, kávy, olív, kiwi, lieskových orieškov a mandlí – tieto suroviny a geniálny nápad nahrádzajú až 15% panenskej buničiny (drevnej celulózy) stromov, čo im dodáva na autenticite. Svoj eco-friendly charakter preukazujú už pri výrobe, počas ktorej je použitá 100% zelená energia z vodných elektrární. Okrem organických vlákien, je pri výrobe použitých aj 30% recyklovaných vlákien FSC.


Obr.: Výrobný cyklus ekologického papiera CRUSH.

Kto je výrobca papierov CRUSH?

Výrobcom tohto radu ekologického papiera je známa talianska spoločnosť FAVINI, ktorá sa okrem štandardného sortimentu papierov zameriava hlavne na sortiment špeciálnych grafických a bezpečnostných papierov, ktoré distribuuje do celého sveta.

Základné technické parametre papierov CRUSH:
>   k dispozícii v tlačových hárkoch vo formáte 72 x 102 cm
>   v plošných hmotnostiach 100, 120, 200, 250 a 350 g/m2 
>   v ponuke sú aj obálky formátu DL, ktoré sa otvárajú po kratšej strane
>   na výber zo siedmych farebných odtieňov, ktoré odzrkadľujú jedinečné zloženie papiera Crush – Corn, Citrus, Kiwi, Olive,   Almond, Hazelnut, Coffee
  vhodný pre ofsetovú tlač, digitálnu laserovú tlač, sitotlač
>   ďalšie spracovanie: razba, výsek, dierovanie, ryhovanie, laminovanie a UV lak

Poznámka: V prípade požiadavky zo strany objednávateľa, Europapier Slovensko zabezpečí aj narezanie papiera na požadovaný formát.Obr.: Vzorkovník a detail papierov CRUSH/FAVINI.

Koho by mala osloviť kolekcia ekologických papierov CRUSH?

Tieto výnimočne papiere sú príjemné na dotyk a oslovia vás hneď na prvý pohľad hovorí Katarína Hendrichovská a dodáva „ s papiermi CRUSH sa viete presne definovať. Kolekcia papierov je vítaná u konečných zákazníkov, eco spoločností, obchodov, reklamných agentúr, výrobcov obalov a tlačiarov. Použitie papierov CRUSH je naozaj veľmi široké. Môžete ich využiť pre komunikačné materiály ako mailingy, pozvánky, pohľadnice, brožúry, šanóny i luxusné balenia ako škatuľky, tašky, napríklad na kávu, čaje, čokoládu… Taktiež na rôzne publikácie ako katalógy (pre liehovary…), výročné správy (pre výrobcov kávy…), kuchárske knihy (bio recepty…), menu (kultové bistrá, reštaurácie…). Možnosť použiť aj na listový papier, obálky, vizitky, etikety.“

Na záver
V čase rastúceho tlaku na znižovanie lesných zdrojov pre výrobu papiera, je patentovaná technológia pri výrobe papiera Crush pozitívnym prístupom. Ekologické papiere s nádychom kreativity sa čoraz častejšie objavujú v ponuke veľkoobchodov. Aj napriek snahe presadiť tieto produkty do reálneho života sa veľmi nedarí ich zaradiť do sortimentu tradičných papierov. Osobne nevidím problém v tlačiarňach, ale skôr v prístupe kompetentných na začiatku výrobného reťazca pri tvorbe polygrafického produktu (poznámka autora).

  Pre podporu týchto ekologických papierov sme sa rozhodli pripraviť test a ukážky tlače, ktorý potvrdí vhodnosť ich použitia pre digitálnu (tonerovú) tlač.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo