Našim cieľom je poskytovať kvalitné riešenia čo najväčšiemu počtu zákazníkov. Chceme zvyšovať svoj podiel na trhu vo všetkých oblastiach, v ktorých pôsobíme.

„Tlak na digitalizáciu je čím ďalej väčší, ale papier tu s nami bude ešte dlho,” hovorí Peter Halmo zo spoločnosti Xerox.

Tlačiarne sú neoddeliteľnou súčasťou azda každej firmy, dnes však nejde len o tlač. Vďaka chytrým tlačiarňam môžu spoločnosti ušetriť nemalé peniaze. Slovenské firmy sú v tomto ale stále pozadu – digitalizácia dokumentov a automatizácia práce im zatiaľ veľa nehovorí.

„Naše riešenia firmám pomáhajú nastaviť procesy práce s dátami a viac sa tak zamerať na samotný biznis. Snažíme sa o edukáciu trhu a rozhodne v tom chceme pokračovať.”

Xerox printers

Ako by ste charakterizoval dnešný Xerox?

Xerox je vo svete tlače pojem. Je to firma, ktorá vynašla tlačovú technológiu a odbor v podstate založila. Takmer sto rokov sa dokážeme držať na pozícii inovatívneho lídra. Platí tiež, že sme jednotkou na trhu v oblasti grafických strojov a tlačiarne vyrábame stále. Napriek tomu sa však firma vyvíja a máme niekoľko rôznych obchodných línií, ktoré sa sústredia na rôzne druhy služieb a produktov. Xerox už nie sú len tlačiarne, ale firmám ponúkame kompletné služby v oblasti správy dát.

Vydávajú sa vaši zákazníci touto cestou?

Záujem je stále vyšší, ale stále sa majú firmy čo učiť. Zdieľané úložiská sú v podstate bežnou praxou pre väčšinu firiem, zautomatizovať prácu fakturantky alebo využívať interaktívne dokumenty, s tým sa stretávame omnoho menej. Našou snahou je tento prístup zmeniť.

Riešenia pre firmy všetkých veľkostí

Stáva sa často, že spoločnosti majú jednu preťaženú tlačiareň, ktorá nič nestíha?

Často sa s takými problémami stretávame. Spoločnostiam ponúkame možnosť situáciu zanalyzovať a navrhujeme im riešenia, ktoré napríklad uprednostnia tlač od určitých používateľov, alebo podľa špecifických parametrov nastavíme dôležitosť jednotlivých dokumentov. Často ale riešime opačné situácie. Stáva sa nám, že firma nakúpi príliš mnoho tlačiarní a stráca prehľad o ich využití a spotrebe tonerov či papiera.

Na firmy akej veľkosti sa zameriavate?

Dokážeme nájsť riešenie pre každú spoločnosť, bez ohľadu na počet jej zamestnancov a druh podnikania. Naše portfólio patrí k najväčším a máme 29 typov rôznych zariadení, takže dokážeme ponúknuť riešenia malým firmám, startupom a dokonca aj jednotlivcom. Napriek tomu je pre nás prioritou získavanie zákaziek od veľkých firiem.

Xerox printers

Tlak na zníženie nákladov

Aký je teda súčasný trend v spoločnostiach, pokiaľ ide o tlač? Stojí stále na klasickej práci s papierom?

Dlhodobo pozorujeme tlak na zníženie nákladov. Vďaka chytrému nastaveniu tlačiarní sa to darí, moderné tlačiarne dnes už dokážu spoľahlivo nastaviť pravidlá farebnej tlače a postrážiť, aby aj zamestnanci tlačili čo najúspornejšie. Zvyšuje sa tiež tlak na zabezpečenie dát a kvalitu tlače. A to aj pri bežných dokumentoch. Je tiež pravda, že digitál postupne preberá kontrolu na trhu a vytláča printový sektor. Ale digitálne čítačky knihy tiež zatiaľ nenahradili a predpokladám, že papier ako taký a knihy tu s nami budú ešte veľmi dlho.

A čo výdavky na prácu s dokumentami, sú dôležité pre spoločnosti?

Bohužiaľ v tomto ohľade sú firmy stále pozadu. Len zlomok z nich rieši procesy práce s nimi vo všeobecnosti, a koľko ich to stojí už skoro vôbec nie. Pritom práve digitalizácia dokumentov, automatizácia práce s nimi môže spoločnostiam ušetriť nemalé peniaze. Tlačiarne sú dnes inteligentné zariadenia, vďaka ktorým môžete ušetriť až 20 % na priamych aj nepriamych nákladoch firmy.

Xerox printers

Budúcnosť v automatizácii

Aké technologické novinky sa vo firmách využívajú v súvislosti s tlačou?

Stále viac sa rozmáha mobilná tlač – rastie totiž potreba tlačiť kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Nemám teraz na mysli iba tlač v kancelárii, na ktorú použijeme chytrý telefón, ale aj tlačenie v čase, keď je zamestnanec mimo kanceláriu, napríklad na služobnej ceste. Ďalšou technológiou, ktorá sa hojne využíva, sú najrôznejšie automatizované multifunkčné systémy, ktoré napríklad naskenujú dokument a potom ho aj správne zaradia do určitej zložky.

Umelá inteligencia je dnes stále viac využívaná. Ako je to v tlači? Chystá sa “revolúcia” v tomto ohľade?

Technológie sa neustále vyvíjajú a inak to nie je ani v tomto prípade, pričom ide hlavne o reakciu na potreby zákazníkov. Za revolúciu považujú technológiu ConnectKey, ktorá umožňuje ovládanie prístrojov vďaka aplikáciám v tablete či mobile, teraz aj možnosť vďaka umelej inteligencii využívať hlasové vyhľadávanie v tlačiarňach.

Ako to teda vidíte vy s bezpapierovou kanceláriou? Môže niekedy papier z firiem celkom vymiznúť?

Spotreba papieru vo firmách sa bude v budúcnosti znižovať, ale že by vymizol úplne nie je reálne. V súčasnosti navyše ani zásadnejší pokles tlače nepozorujeme. Pre väčšinu spoločností je tlač nenahraditeľná a stretávajú sa s ňou každý deň. Čakať teda môžeme o niečo menšiu spotrebu spoločne s ekologickým aj ekonomickým myslením, to ide tiež ruka v ruke s prepájaním tlače a digitalizácie.

Xerox printers

Snaha o edukáciu trhu

Aké sú vaše plány na Slovensku?

Našim cieľom je poskytovať kvalitné riešenia čo najväčšiemu počtu zákazníkov. Chceme zvyšovať svoj podiel na trhu vo všetkých oblastiach, v ktorých pôsobíme. Sme inovatívna spoločnosť a naše riešenia firmám skutočne pomáhajú. Preto sa tiež zameriame na edukáciu trhu, aby sa zákazník dozvedel viac o tom, ako mu môžeme konkrétne pomôcť.

Peter Halmo

Peter Halmo pôsobil od septembra 2017 ako obchodný riaditeľ spoločnosti Xerox pre Slovensko, od februára tohto roku zastáva pozíciu Director of Slovakian Operations & Director of the Direct Sales pre Českú a Slovenskú republiku. Do tímu spoločnosti Xerox priniesol bohaté skúsenosti z oblasti obchodu, ktoré získal na predošlých vedúcich pracovných pozíciách. Pôsobil napríklad v spoločnosti IBM vo Veľkej Británii, ale takisto v spoločnosti Lexmark.

Zdroj: Xerox

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokTlačiarne HP Smart Tank
Nasledujúci článokKrst novej knihy Polárna Planéta fotografa Filipa Kuliseva