Ceny TIPA Awards sú každoročne udeľované najlepším produktom z oblasti záznamu obrazu, ktoré výrobcovia uviedli na trh v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch.

Spoločnosť Canon, líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu oznámila, že získala tri prestížne ocenenia od svetovej fotografickej a tlačovej asociácie Technical Image Press Association (TIPA). Tento rok je to už 23. raz v rade, kedy asociácia TIPA spoločnosť Canon ocenila pre jej technické inovácie.

Z portfólia spoločnosti Canon získali cenu TIPA Awards jeden fotoaparát, jedna videokamera a jeden objektív, a to pre svoje špičkové vlastnosti a funkcie, ktoré napĺňajú rôznorodé požiadavky profesionálnych a pokročilých používateľov na fotografovanie a nakrúcanie filmov.

Najlepšia full-frame digitálna zrkadlovka pre pokročilých používateľov: Canon EOS 5D Mark IV

Základom tohoročnej najlepšej full-frame digitálnej zrkadlovky pre pokročilých používateľov – Canon EOS 5D Mark IV – je full-frame snímač CMOS s rozlíšením 30,4 megapixelov a obrazový procesor DIGIC 6+, ktorý zvládne fotografovať s rýchlosťou 7 snímok za sekundu a natáčať video v rozlíšení 4K pri rýchlosti 30 snímok za sekundu.

Canon EOS 5D Mark IVPoužívatelia majú k dispozícii technológiu automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi senzoru CMOS, ktorá umožňuje vysoko citlivé a plynulé zaostrovanie so sledovaním objektov v priebehu natáčania filmov a pri fotografovaní v režime živého náhľadu. Nechýba ani pôsobivý rozsah citlivosti ISO 50 až 102 400, merací snímač RGB-IR s rozlíšením 150 tisíc pixelov alebo 61 bodov automatického zaostrovania s rozšíreným vertikálnym pokrytím (41 bodov je krížových).

Medzi vlastnosti pre natáčanie filmov patrí vytváranie snímok vo formáte Motion JPEG pri 4K rozlíšení a rýchlosti snímania 30 alebo 24 snímok za sekundu, záznamu vo Full HD rozlíšení pri rýchlosti až 60 snímok za sekundu, záznamu v HD rozlíšení pri rýchlosti až 120 snímok za sekundu a samostatných snímok s rozlíšením 8,8 megapixelov zo 4K filmov.

Súčasťou digitálnej zrkadlovky Canon EOS 5D Mark IV je tiaž vstavaná Wi-Fi konektivita a funkcia NFC, ktorá ponúka jednoduchšie spárovanie s kompatibilnými smart zariadeniami, a GPS prijímač.

Najlepší štandardný objektív so zoomom pre digitálne zrkadlovky:
Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM

Ocenenie „Najlepší štandardný objektív so zoomom pre digitálne zrkadlovky“ získala aktualizovaná verzia univerzálneho objektívu s konštantnou svetelnosťou v celom rozsahu zoomu – Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM.

EF_24-105mm_f4L_IS_II_USM Tento objektív sa môže pochváliť novou optickou konštrukciou zloženou zo 17 prvkov v 12 skupinách, a to vrátane štyroch asférických šošoviek z lisovaného skla (Glass Moulded, GMo), ktoré ponúkajú vynikajúcu rozlišovaciu schopnosť a minimalizujú optické chyby – výsledkom sú skvelé snímky v celej ploche záberu. Ocenený objektív je tiež vysoko odolný proti prachu a vode, obsahuje stabilizátor obrazu s rozsahom až 4 EV a využíva kruhovú clonu s desiatimi lamelami, ktorá zaisťuje mimoriadne atraktívny bokeh.

Nechýba ani vysoko citlivé interné automatické zaostrovanie, za ktorým stojí krúžkový ultrazvukový motor Ring USM, vysoký výpočtový výkon procesoru a optimalizované zaostrovacie algoritmy. Výhodou je aj antireflexná povrchová úprava ASC (Air Sphere Coating), ktorá významným spôsobom eliminuje nežiadúce odlesky a závoj.

Najlepšia videokamera: Canon XC15

Vďaka svojmu kompaktnému prenositeľnému telu je XC15 ideálna pre filmárov a reportérov, ktorí potrebujú diskrétnu, ale profesionálnu ručnú kameru pre 4K/UHD rozlíšenie s XLR zvukovými vstupmi a je vhodnou na natáčanie správ a vytváranie filmových záberov v teréne.

XC15 hood finder FSLAko „druhá“ alebo „tretia“ kamera ponúka XC15 odlišné nastavenie režimu ‚Look‘ a umožňuje jednoduché prepojenie so zábermi ako z filmových kamier systému Canon Cinema EOS, tak aj z ďalších videokamier modelového radu Canon XF a XA.

Ocenená XC15 sa môže pochváliť pokročilým snímačom CMOS typu 1.0 s rozlíšením 12 megapixelov, dotykovým ovládacím panelom, širokouhlým desaťnásobným zoomom (ekvivalentný rozsah pre natáčanie videa 27,3 až 273 mm) s optickou stabilizáciou obrazu s tromi inteligentnými režimami, samostatnými ovládacími krúžkami pre ručné zaostrovanie a nastavovaním zoomu a pokročilými možnosťami automatického zaostrovania s technológiou detekcie tváre.

Zdroj: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo