Canon navrhol technológiu UVgel s cieľom zabezpečiť doteraz nevídanú produktivitu i vynikajúcu kvalitu výstupov na širokej škále médií.

Nové zariadenie Océ Colorado 1640 s inovatívnou technológiou UVgel predstavila odborných novinárov a zástupcov médií z EMEA  spoločnosť Canon, vo svojom sídle Canon-Océ Customer Experience Center, v holandskom meste Venlo.

Océ Colorado 1640 – UVgel

Tlačiareň Océ Colorado 1640 je prvým 64“ (162 cm) modelom z nového radu roll-to-roll veľkoformátových tlačiarní Canon, ktorá je postavená na novej patentovanej technológii Canon UVgel. 

Pierre-Olivier Esteban - Océ Colorado 1640
Foto: Pierre-Olivier Esteban, Marketing Director, Wide Format, Canon Europe.

Firmy, ktoré pôsobia v oblasti veľkoformátovej atramentovej tlači až doteraz museli pristupovať k podstatným technologickým kompromisom medzi rýchlosťou, kvalitou a možnosťami výberu médií. Nástupom tlačiarne Océ Colorado 1640 s revolučnou technológiou UVgel prináša Canon na trh optimálnu rovnováhu medzi kvalitou, produktivitou, automatizáciou, rôznorodosťou využitia i prevádzkovými nákladmi.

Nová tlačiareň posúva hranice roll-to-roll tlače a umožňuje spoločnostiam, ktoré pôsobia v oblasti grafiky a segmente reklamnej tlače, ďalší rozvoj prostredníctvom rozšírenia ich schopností a uchopenia nových obchodných príležitostí.

Jeppe Frandsen - Océ Colorado 1640
Foto: Jeppe Frandsen, Executive Vice President, Canon Europe.

Jeppe Frandsen, výkonný viceprezident spoločnosti Canon Europe, novinárov informoval o hlavných výhodách technológií, ktoré spoločnosť Canon ponúka. Prezentoval genézu rozvoja spoločnosti a Informoval, že spoločnosť reaguje na výzvy zákazníkov. Reakciou na ich požiadavky sú nové otvorené možnosti pre polygrafický priemysel. Inováciami zariadení v tomto segmente chce v roku 2017 spoločnosť okrem navýšenia zisku získať aj výrazný podiel na trhu, konštatoval viceprezident.

Mark Lawn, riaditeľ Canon Europe pre profesionálne tlačové riešenia pre Európu, informoval o prieskume trhu a smeroch rozvoja tlačových segmentov, ktoré sa budú meniť a vyvíjať. Okrem iného uviedol„Záujem po veľkoformátových grafických aplikáciách je na vzostupe a bude pokračovať aj po roku 2020.  Ako potvrdili výsledky štúdie InfoTrends, kľúčovou hodnotou pre priemysel sa stáva rýchle spracovanie a doba odozvy. Trendom je dodací čas kratší ako 24 hodín po objednaní.  Tieto výsledky sú jednoznačným potvrdením sloganu spoločnosti Canon „Produktivita je kľúčom k úspechu.“ Odpoveď na potreby tejto produktivity má byť aj nové tlačové zariadenie Océ Colorado 1640  s technológiou UVgel.“

„Technológia UVgel je kľúčom k odhaleniu úplného potenciálu z pohľadu produktivity i portfólia ponúkaných tlačových služieb a predstavuje skutočne mocnú platformu pre úspešnú expanziu. A to v širokej škále tlačových aplikácií z oblasti reklamnej i grafickej tlači,“ dodal Mark Lawn.

Mark Lawn - Océ Colorado 1640
Foto: Mark Lawn , Director, Graphic & Communications Group, Canon Europe.

Nová revolučná technológia UVgel

Canon navrhol technológiu UVgel s cieľom zabezpečiť doteraz nevídanú produktivitu i vynikajúcu kvalitu výstupov na širokej škále médií, a tak ponúknuť optimálne riešenie pre rôzne spôsoby použitia.

Cieľom riešenia UVgel je ponúknuť všetky výhody troch hlavných atramentových technológií: Eco-Solvent (široký farebný rozsah), Latex (bez zápachu a krátky čas schnutia) a UV (vysoká produktivita a nízke teploty vytvrdzovania UV LED), pričom súčasne sa vyhnúť nevýhodám, ako sú pachy a prchavé organické zlúčeniny, rozpúšťadlá, či vysoké teploty pri latexe, či viditeľný nános polymérového filmu pri UV technológii.

Océ Colorado 1640

Tlačiareň Océ Colorado 1640 váži  takmer 740 kg. Jej konštrukcia a hlavné súčastí sú prevažne z ocele. Pevná konštrukcia tak garantuje maximálnu stabilitu pri vlastnej tlači. Tlačiareň je osadená novo vyvinutou piezoelektrickou tlačovou hlavou s automatickou kontrolou trysiek a atramentovým farebným systémom CMYK, ktorý využíva špeciálne atramenty typu Canon UVgel.

Počas tlačového procesu (v tlačovej hlave) je UVgel vplyvom tepla v tekutom stave a po vystreknutí jednotlivé kvapky dopadnú na potláčané médium a zmenia opäť svoju podobu na gél. Pod dráhou tlačeného média je osadená výhrevná platňa s kontrolovanou teplotou 28oC, ktorá zabezpečuje správne priľnutie UVgel atramentu na potláčané médium. Tlačiareň Colorado 1640 je konštruovaná tak, že tlačová hlava je upevnená na jednom vozíku a systém nízkoteplotného LED UV vytvrdzovania tlače je upevnený na druhom samostatnom vozíku. Vozíky sa pohybujú sem a tam v opačných smeroch vzájomne k sebe. Oddelené systémy tlače a vytvrdzovania garantujú maximálnu kvalitu tlačových výstupov a prispievajú aj vysokej rýchlosti tlače.

Rýchlosť a vynikajúca kvalita tlače

Océ Colorado 1640 je rýchlejšia než hociktorá iná tlačiareň v tomto segmente. Vďaka vysokej rýchlosti tlače 159 m2 za hodinu, využiteľnej napríklad pri výrobe billboardov, alebo vonkajších bannerov, ponúka poskytovateľom tlačových služieb bezprecedentnú úroveň produktivity. Dokonca i v prípade tlače s dôrazom na maximálnu kvalitu výstupov pre interiér sa môže tlačiareň pochváliť rýchlosťou 40 m2 za hodinu.

Technológia umožňuje potláčať aj veľmi tenké materiály citlivé na zvýšené teplo. Výtlačky s UV gélom sú trvanlivé, farebne stále voči svetlu a potlačený materiál je odolný pri namáhaní. Výtlačky sú bez zápachu a spĺňajú najprísnejšie environmentálne normy pre použitie v interiéri.

Produktivitu tlačiarne Océ Colorado 1640 zvyšuje i systém s dvomi rolkami, vďaka ktorému môže obsluha plynule prechádzať medzi dvoma typmi a veľkosťami médií, a tak rýchlejšie zvláda zmiešanú produkciu.

Dirk Brouns - Océ Colorado 1640
Foto: Dirk Brouns, Director, Strategy & Business Development for Industrial & Production Solutions Business Unit, Canon EMEA.

Rýchlejšia návratnosť investície

Canon tlačiareň Océ Colorado 1640 navrhol s orientáciou na celkovo nízke prevádzkové náklady, ponúka zákazníkom rýchlejšiu návratnosť investície. Technológia Canon UVgel umožňuje v porovnaní s konkurenčnými spôsobmi tlače znížiť spotrebu atramentov až o 40 percent, a to vďaka efektívnejšiemu spôsobu vystreľovania kvapiek atramentu, podstatne menšej spotrebe atramentu pri údržbe trysiek i odstránenie potreby použitia optimizerov pre fixáciu pigmentu na povrchu média.

Cena tlačiarne Océ Colorado 1640 je stanovaná na 55-tisíc euro. Liter UVGel atramentu sa bude predávať za cenu 135 €/ liter – ceny sú v súlade so zníženou spotrebou atramentov o 40% v porovnaní s tlačiarňami v rovnakej triede.

Verejnej premiéry v rámci regiónu Európy, Stredného východu a Afriky sa nová tlačiareň Océ Colorado 1640 dočká v dňoch 8. až 12. mája na veľtrhu FESPA 2017.

Océ Colorado 1640 - technológia UVgel
Foto: Ivan Doležal, František Martančík, Gaston Vaessen a Zita Bukvová.

Gaston Vaessen, international product manager pri osobnom rozhovore povedal, že „toto zariadenie úplne zmení trh  veľkoformátovej atramentovej tlače. Je to prielom technológie a Colorado 1640 je len začiatok.

Je ideálnym riešením pre štart výrobcov reklamy, ktorí hľadajú zariadenie v strednej triede. Tí, ktorí tlačia samolepky, plagáty, vinyl, fólie, tapety a ďalšie interiérové aj exteriérové aplikácie budú milo prekvapení. Tlačiareň Océ Colorado 1640 nahradí malé solventné a UV tlačiarne a poskytne firmám technologickú výhodu, rýchlosť a skutočne optimalizované náklady na tlač.“

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo