Po 30 rokoch od uvedenia pôvodného, nadčasového EOS systému, prichádza nový a odvážny EOS R systém, ktorý rozširuje možnosti fotografovania. Nový RF bajonet bol navrhnutý v perfektnej optickej, mechanickej a elektronickej kombinácii tak, aby zachytil jedinečné okamihy ako to nikdy predtým nebolo možné.

Prelomový RF bajonet, vyvinutý z toho najlepšieho, čo ponúka dedičstvo EOS

Od jeho začiatku v roku 1987 sa systém EOS – vrátane Cinema EOS systému – stal jedným z najuznávanejších zobrazovacích systémov na svete. Dnešné predstavenie posúva EOS systém do nových rozmerov, zachováva to najlepšie z existujúceho a zlepšuje výkon, možnosti konštrukcie objektívov a rozširuje vlastnú tvorivosť.

Nový RF bajonet bol skonštruovaný na kvalitných základoch existujúcich EF bajonetov a je výsledkom starostlivého a dlhodobého vývoja Canon inžinierov, ktorí optický systém s bajonetom s priemerom 54 mm, vzdialeným 20 mm od snímača. Táto konštrukcia dáva oveľa väčšiu slobodu pri ďalšom vývoji objektívov.

Canon EOS R_mount
Nový bajonet s 12 konektormi umožňuje pokročilú komunikáciu medzi objektívmi a telami fotoaparátov, čím vylepšuje možnosti vývoja nových objektívov s kvalitnejším výsledným obrazom a vylepšeným používateľským rozhraním.

Nový systém sľubuje výnimočnú kvalitu

Nový systém bol zostrojený za pomoci profesionálnych a nadšených fotografov a kameramanov. Systém EOS R s RF bajonetom a technológiou Dual Pixel CMOS AF prináša bezkonkurenčný optický výsledok, najrýchlejší systém automatického zaostrovania na svete a bleskovú komunikáciu medzi telom fotoaparátu a objektívom. Okamžitý výkon, vynikajúca ergonómia a nadpriemerná kvalita obrazu – to sú synonymá systému EOS a sú rovnako synonymami nového systému EOS R.

Vďaka technológii Dual Pixel CMOS AF umožňuje nový systém EOS R svojim používateľom fotiť a točiť v prostredí s extrémne nízkym množstvom svetla a zároveň presne zaostriť. Malý a decentný systém EOS R ponúka flexibilitu a poskytuje intimitu prostredníctvom veľmi tichej uzávierky.

Ďalej ponúka najvyšší štandard formátu videa spomedzi akéhokoľvek Canon EOS zariadenia, okrem radu EOS Cinema, umožňujúci kameramanom vytvárať filmové príbehy v kvalite 4K (10-bit) cez HDMI. Celý tento systém má vylepšenú ergonómiu, obsahuje elektronický hľadáčik a ponúka možnosti ďalších úprav podľa vlastných potrieb, čo umožňuje fotografovi či kameramanovi, aby sa sústredili najmä na sledovaný objekt, a nie na svoje zariadenie.

Canon EOS R_lenses
Systém EOS R dedí všetky kvalitatívne výhody existujúceho systému EOS, najmä plnú kompatibilitu s existujúcimi EF a EF-S objektívmi a príslušenstvom, vylepšuje svoje možnosti použitím jedného z troch novo vyvinutých adaptérov, a tým rozširuje hranice pre snímanie obrazu.

Canon R_lenses
Canon taktiež predstavil 4 nové objektívy, kompatibilné so systémom EOS R – RF 28-70 mm f/2L USM, RF 50 mm f/1.2L USM, RF 24-105 mm f/4L IS USM a RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM. Vďaka prevzatým vlastnostiam existujúcich Canon objektívov posúvajú tieto nové, vysoko výkonné objektívy hranice kreatívneho snímania obrazu na vrchol optiky a pokročilého spracovania obrazu v rámci fotografovania aj natáčania videí.

adapter_fileter adapter
Používatelia existujúceho systému EOS s full frame alebo APS-C zrkadlovkami navyše môžu využiť svoje objektívy EF a EF-S v kombinácii so systémom EOS R vďaka adaptérom, ktoré objektívom umožnia rovnaký výkon a kvalitu ako pri používaní na zrkadlovke.

EOS R – full frame mirrorless camera

Canon dopĺňa svoj full frame svet predstavením nového fotoaparátu EOS R, ktorý je prvým fotoaparátom s novo vyvinutým RF bajonetom. Vďaka najrýchlejšiemu systému automatického zaostrovania a možnosti ostriť v nízkych svetelných podmienkach ako je – 6EV, je perfektnou voľbou pre profesionálne zábery. Celý nový modelový rad objektívov RF je založený na kvalitnej optike a existujúcich vlastnostiach prístrojov Canon, čím modernizuje ponuku pre fotografov a kameramanom o nové možnosti kreatívnej tvorby a užívateľské prispôsobiteľnosti.

Canon_EOS R_LCD display
Kombinácia vysoko výkonných objektívov radu RF, 35 mm full frame CMOS senzoru s približne 30,3 miliónmi efektívnych pixelov a najnovšieho procesora DIGIC 8, umožňuje EOS R vytvárať najvyššiu kvalitu obrazu. Komunikácia medzi telom fotoaparátu a objektívom RF je na takej úrovni, že dokonca aj režim Digital lens optimizer, ktorý vďaka informáciám prenášaným bajonetom dočisťuje optický výsledok, má minimálny dopad na spomalenie kontinuálneho snímania.

Prostredníctvom najrýchlejšieho systému automatického zaostrovania na svete –  len 0,05 sekundy – a schopnosti súvisle zachytiť pohybujúce sa objekty rýchlo a precízne, s možnosťou až 8 snímok za sekundu v režime kontinuálneho snímania (pevný AF) a 5 snímok za sekundu s AF tracking, ponúka EOS R veľmi konzistentné používateľské rozhranie pre sebavedomých fotografov.

EOS R_24-105
EOS R má funkcionalitu „Touch and drag AF“, ktorá umožňuje intuitívny výber z 5655 pozícií AF – viac než má akýkoľvek iný fotoaparát  v tejto triede. Keďže je toto zariadenie prvým na svete, ktoré dokáže automaticky zaostrovať v tmavom prostredí až do -6EV, je EOS R optimalizovaný na fotenie v prostredí s nízkym množstvom svetla vďaka pokročilému elektronickému hľadáčiku (Electronic Viewfinder – EVF) s 3,69 miliónmi bodov a poskytuje 100% pokrytie snímanej scény a dáva možnosť vidieť objekty v ich skutočných farbách aj v prostredí takmer absolútnej tmy.

Canon_EOS R
EOS R je skutočne majstrovským nástrojom pre tvorcov filmov prostredníctvom formátu 4K s plnou kontrolou audio záznamu, vďaka variabilite otočného displeja a pomocníkovi pre manuálne ostrenie – funkcie peaking. Dodatočne môžu tvorcovia filmov použiť 10-bitový výstup cez HDMI a vďaka profilu Canon log môžu snímať záznam v neutrálnom kontraste až do dynamického rozsahu 12 EV krokov pri nastavení ISO 400, čo im umožní následné úpravy v post-processingu, aby sa vyhli aj tým najmenším nuansám vo farebnom detaile, tieňoch a prepáleniach.

EOS R_ergonomics
Takmer všetko ovládanie na tele EOS R je prispôsobiteľné, čo prináša nový rozmer personalizácie a používania majiteľom EOS. Dobre známa, ale predsa len vylepšená ergonómia EOS – robustné telo z hliníkovej zliatiny odolné proti poveternostným vplyvom – dovoľuje používateľom fotiť dlhšiu dobu a pritom si stále užívať pohodlie gripu a intuitívneho rozhrania.

battery grip
Ako prvý v modelovom rade EOS má EOS R prispôsobiteľnú multifunkčnú lištu, na ktorej si používateľ môže prednastaviť preferované nastavenia, akým je napríklad citlivosť ISO. Pre tých, ktorí sú stále v pohybe, ponúka EOS R Bluetooth konektivitu cez spárovanie s mobilným telefónom a tiež ukladanie GPS polohy pri každej zhotovenej fotografii.

Dodatočne možno využiť aj aplikáciu Canon Camera Connect, ktorá ponúka slobodu tvorivému fotografovaniu vďaka možnosti fotenia cez diaľkové ovládanie. Novo predstaveným používateľským prvkom všetkých RF objektívov je tzv. „Control ring“, ktorý umožní rýchle nastavenie clony, rýchlosti uzávierky, ISO či kompenzáciu expozície jednoducho a bez prerušenia koncentrácie na aktuálny záber.

Všetky ďalšie informácie vám budeme postupne prináša v samostatných príspevkoch.

Zdroj: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo