Vo štvrtok 11. júna v bratislavskom Park Inn Danube Hotel sa uskutočnilo stretnutie, ktoré zorganizovala spoločnosť CANON s fotografmi a zástupcami odborných médií. Témou boli najnovšie prírastky objektívov do profesionálneho portfólia Canonu a predstavenie novej 50,6Mpix vlajkovej lode profesionálnej zrkadlovky EOS 5Ds a EOS 5DsR. V druhej časti stretnutia prebehol fotoworkshop v uliciach Bratislavy, počas ktorého si zúčastnení novinári mohli horúce novinky aj ďalšiu fototechniku vyskúšať.
Po úvodných slovách Dagmar Kočíškovej zodpovednej za komunikáciu a marketing Canon Slovakia s.r.o. sa ujal slova zástupca spoločnosti Canon CZ/SK Pavel Šerý. Úvod svojho príspevku venoval novým prírastkom v triede profi objektívoch. V druhej časti sa zameral na technické informácie a technologické prednosti nového modelu zrkadlovky EOS 5Ds/EOS 5DsR. (Na prezentácii boli k dispozícii po 2 kusy z každého modelu v beta verzii.)
Novinky:
• Canon EF 35mm f/2
• Canon EF 16-35mm f/4 širokouhlý zoom objektív so stabilizátorom obrazu
• Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM praktický zoom objektív
• Canon EF 200-400mm f/4 špičkový tele zoom objektív so zabudovaným 1.4x extenderom, ktorý zvyšuje ohniskovú vzdialenosť na 280-560mm. Súčasťou objektívu je aj štvorkroková stabilizácia obrazu.
Canon EOS 5Ds versus EOS 5DsR
Ako uviedol Pavel Šerý zavedením tohto modelu v niektorých odborných debatách sa objavili určité pochybnosti, prečo Canon išiel do tak vysokého rozlíšenia s výrazne vyššou cenou, keď rad 5D a hlavne EOS 5D Mark III sa dobré predával. Dnes je už odpoveď jasná, nové modely s vysokým rozlíšením doplňujú pôvodný rad a nové modely sú zamerané skôr na fotografiu štúdiovú, krajinársku, statickú, než na športovú, reportážnu a video. Druhým otvoreným problémom sa javí kvalita objektívov pre tak vysoké rozlíšenie. Momentálne je vytipovaný zoznam Canon objektívov (15 kusov) a tiež objektívov iných značiek pre nové modely s ultra vysokým rozlíšením.
Fotoaparáty Canon EOS 5Ds/EOS 5DsR poskytujú max. rozlíšenie 8 688 x 5 792 obrazových bodov, čo umožňuje vyrábať v tlačovom procese vysokokvalitné zväčšeniny o rozmere 110 x 74 cm / 200 dpi.
Jediným rozdielom medzi modelmi EOS Ds a EOS DsR je v OLPF (Optical Low Pass Filter) označovaný aj ako AA filter (Anti-aliasing filter). Filter OLPF je inštalovaný pre senzorovým snímačom a zabraňuje vzniknúť moiré. Canon sa rozhodol fotografom ponúknuť obe alternatívy na výber. Model „bez“ filtra poskytuje maximálnu ostrosť s rizikom, že môže v niektorých prípadoch vzniknúť na snímke moiré. Podľa informácii Pavla Šerýho je pomer prijatých objednávok 50:50.
Otvára sa otázka komu je tento fotoaparát určený?
Fotograf Martin Žilka, ktorý sa živý fotografiou viac ako trinásť rokov a za dobu praxe mal možnosť pracovať s rôznymi fotoaparátmi zhodnotil vysoké rozlíšenie a technické možností nového modelu veľmi pozitívne avšak dodal, že pre profesionála so širokým zameraním, to nebude univerzálny fotoaparát. Je pravdou, že špičková fototechnika dokáže zabezpečiť technický takmer dokonalý záber, ale tú podstatnú hodnotu tvorí človek.
Sumár
Žiadna tlačová správa nenahradí osobnú skúsenosť a možnosť si vyskúšať produkt, poprípade sa priamo opýtať odborníka, alebo diskutovať s kolegami z odboru. Preto hodnotím stretnutie veľmi pozitívne. Poďakovanie patrí Pavlovi Šerýmu za technický výklad, Martinovi Žilkovi za profesionálny pohľad a workshop v uliciach Bratislavy. Canon Slovakia a organizačný tím sa opäť prezentoval v tom dobrom fotografickom svetle.
Pripravil: František Martančík