Canon uvádza na trh malú, ľahkú a praktickú full-frame bezzrkadlovku EOS RP. Novinka cieli na pokročilých amatérov, ktorí chcú postúpiť do sveta prevratného systému EOS R. Fotoaparát EOS RP je ideálnym prístrojom ako pre cestovnú, krajinársku a portrétnu fotografiu, tak aj pre filmovú tvorbu.

Canon EOS RP

Nový EOS RP je veľmi pokročilý a cenovo dostupný fotoaparát z produktovej rady full-frame modelov značky Canon. Súčasťou EOS RP je inovatívny bajonet RF s priemerom 54 mm, s 12-pinovým vysokorýchlostným komunikačným systémom a krátkym zadným zaostrovaním – spolu s optickým výkonom typickým pre full-frame prístroje tak novinka ponúka potenciál k maximálnemu využitiu pripravovaných objektívov RF. Fotografi aj kameramani môžu navyše využiť výkon svojich existujúcich objektívov EF a EF-S, a to vďaka trojici dostupných adaptérov EF-EOS R vrátane varianty s ovládacím krúžkom a s podporou zásuvných filtrov.

Kreativita, rýchlosť, kvalita aj úplne tichá prevádzka

Srdcom EOS RP je full-frame snímač CMOS s rozlíšením 26,2 megapixelov doplnený najnovším obrazovým procesorom od spoločnosti Canon – DIGIC 8. Používatelia určite ocenia vysokú maximálnu citlivosť ISO 40 000, ktorá je rozšíriteľná až na 102 400, a výkonný systém automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS umožňujúci spoľahlivo zaobstarať snímky aj v tých najtmavších prostrediach – expozíciu možno kompenzovať až o -5 EV.

Medzi funkcie EOS RP patrí aj korekcia DLO (Digital Lens Optimiser), ktorá priamo vo fotoaparáte zabezpečuje dosiahnutie optimálnej čistoty obrazu a spolupracuje s objektívmi RF a po ich zaregistrovaní v prístroji až s piatimi objektívmi EF.

Canon EOS RP
Široké sú aj možnosti následných úprav urobených snímok – EOS RP využíva najnovšiu generáciu 14-bitového formátu RAW CR3 vrátane úsporného formátu RAW, v ktorom sú súbory až o 40 percent menšie.

Používatelia môžu zhotovené fotografie editovať priamo vo fotoaparáte, a to pomocou kreatívneho asistenta ponúkajúceho širokú škálu filtrov, efektov i ovládacích prvkov, ktoré uľahčujú získanie požadovaného výstupu umožňujúceho okamžité zdieľanie.

Ovládanie známe z EOS

Prenosný a praktický EOS RP je doteraz najľahší a cenovo najdostupnejší full-frame digitálny fotoaparát s výmennými objektívmi v portfóliu spoločnosti Canon. Samotné telo váži iba 485 gramov. Novinka je priamo navrhnutá pre použitie v širokej škále situácií – základom fotoaparátu je šasi zo zliatiny horčíka doplnené o vysoko presne vyrobené ďalšie časti tela vrátane tesniacich materiálov, ktoré zabezpečujú odolnosť voči prachu a vlhkosti.

Canon EOS RP
Univerzálnosť EOS RP zvyšuje aj stabilizácia obrazu s technológiou Dual Sensing IS, ktorá znižuje chvenie fotoaparátu pri fotení z ruky. K dispozícii je kontinuálne snímanie rýchlosťou až 5 snímok za sekundu alebo 4 snímok za sekundu v režime nepretržitého automatického zaostrovania – takto vysoká rýchlosť prináša v kombinácii s pamäťovou kartou UHS-II neobmedzený buffer na snímky vo formáte JPEG alebo RAW.

Ovládanie nového fotoaparátu vychádza z tradície modelov systému EOS – je teda jednoduché, komfortné a pre mnohých používateľov dobre známe. Poteší tiež dobre navrhnutá rukoväť, opäť v štýle systému EOS, otočný dotykový displej s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou 7,5 centimetrov aj elektronický hľadáčik typu 0,39 s technológiou OLED.

Nový fotoaparát je tiež kompatibilný so širokou škálou príslušenstva systému EOS vrátane dnes uvádzaného gripu EG-E1, ktorý zvyšuje komfort úchopu tela EOS RP a blesku Canon Speedlite 470EX-AI, ktorý ako prvý disponuje funkciou AI bounce a bol predstavený vo februári 2018.

Zaostrené na každý detail

Canon EOS RP využíva na maximum systém automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS, ktorý sa môže pochváliť najrýchlejším ostrením na svete – 0,05 sekundy – a špičkovou presnosťou s možnosťou výberu z až 4 779 pozícií AF v širokej oblasti záberu až 88 x 100 percent. Súčasťou nového fotoaparátu je elektronický hľadáčik (EVF) s 2,36 miliónov bodov a približne stopercentným pokrytím sledovanej scény.

Jednou zo štyroch metód ostrenia je automatické zaostrovanie dotykom a pretiahnutím, ktoré umožňuje ľahkú kontrolu nad zaostrenou oblasťou pri kompozícii záberu pomocou hľadáčika alebo jednoduchým dotykom na LCD displej.

Canon EOS RP
Užitočné je tiež automatické zaostrovanie na oči, ktoré v spojení s režimom detekcie tváre nepretržite zaostruje na oko fotografovaného objektu. Canon EOS RP má funkciu nepretržitého sledovania objektov a umožňuje tak, aby kameramani aj fotografi realizujúci snímky pohybujúcich sa predmetov, zvierat alebo ľudí udržali akciu v zamýšľanom zábere.

S dosiahnutím ideálnej hĺbky ostrosti a maximálne ostrých výstupov pri makrofotografii pomôže bracketing zaostrovanie – jediným stlačením spúšte je automaticky zhotovených hneď niekoľko snímok s viacerými rovinami zaostrenia.

Vyfotiť, zdieľať a zostať pripojený

Vďaka Bluetooth a Wi-Fi konektivite je oveľa jednoduchšie robenie aj zdieľanie záberov. Prostredníctvom Wi-Fi a smartfónu alebo tabletu môžu používatelia EOS RP vzdialene fotiť aj natáčať videá. Ide o užitočnú vlastnosť najmä v situáciách, kedy chcete predísť vyrušeniu fotografovaného objektu alebo pri snahe o netradičné kreatívne zábery – napríklad pri fotení zvierat v ich prirodzenom prostredí a počas robenia športových záberov z jedinečných uhlov.

Ak je fotoaparát pripojený ku kompatibilnému zariadeniu iOS alebo Android, môže EOS RP vkladať do snímok súradnice GPS a uľahčiť tak udržiavanie záznamov o navštívených lokalitách.

Vysoko kvalitné videá v rozlíšení 4K

Nový EOS RP prináša slobodu a široké možnosti aj tvorcom video obsahu, ktorí chcú využívať prenosný a ľahko použiteľný prístroj. Vďaka obrazovému procesoru DIGIC 8 možno natáčať videá v rozlíšení 4K rýchlosťou 25 snímok za sekundu a v rozlíšení Full HD rýchlosťou 60 snímok za sekundu.

Funkcie ako zhotovovanie časozberných filmov v rozlíšení 4K, intervalové snímanie, priebežné automatické zaostrovanie pri natáčaní filmov alebo filmy s vysokým dynamickým kontrastom HDR umožňujú zachytiť rýchle akcie aj pomalé sekvencie a využiť všetky výhody rozšíreného dynamického rozsahu.

Zdroj: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo