Spoločnosť Canon Slovakia koncom mája zorganizovala pre novinárov tematický zaujímavý fotografický workshop. Organizátori vybrali za miesto stretnutia Botanickú záhradu UK v Bratislave a zvolili tému makro vo fotografii. Canon si pre pozvaných novinárov pripravil paletu zrkadloviek, kompaktov, bleskov a objektívov, ktoré boli po celý čas trvania akcie k dispozícii. Na záver fotografovania, testovania a experimentovania si každý účastník mohol prihlásiť dva zábery zo zbierky svojich záberov do súťaže a získať zaujímavé ceny.


Botanická záhrada UK sa rozprestiera na ploche 5 ha a registruje zbierku 10000 druhov rastlín. Člení sa na pestovateľské skleníky, rozárium, alpínum a zbierku stromov. Expozícia sa nachádza pod voľným nebom, ako aj v skleníkoch.


V skleníkoch sa nachádzajú pekné expozície tropickej aj subtropickej prírody. Počas akcie workshopu počasie vonku nebolo príliš ideálne na fotenie makra, pretože fúkal vietor a bolo pod mrakom, ale naopak v skleníkoch botanickej záhrady bolo priam ideálne a navyše svetlo bolo pekne rozptýlené. Musím povedať, že námetov bolo dosť a nebol problém si nájsť ten správny záber.


Pod vedením profesionálneho fotografa bola preberaná teória: ako sa fotografuje makro, fotografická technika Canon pre fotografovanie rastlín, hlavné zásady pre prácu s technikou (kompozícia, určenie expozície, clony, vyváženie bielej farby, využitie blesku a ďalšie finesy.


Makrofotografia prírody patrí medzi veľmi náročné fotografické disciplíny, ale rad nových digitálnych fotoaparátov značky Canon priblížil tento odbor oveľa širšiemu okruhu záujemcov. Popri technických znalostí a skúseností pri práci so svetlom je dobré vedieť aj o fotografovaných rastlinách. Pokiaľ všetky tieto veci ovládate, odmena v podobe nádherných makrozáberov určite stojí za to.


Základným problémom fotografa, ktorý fotografuje makrozábery je to, že sa k rastline musí dostáť na vzdialenosť niekoľkých centimetrov a niekedy aj bližšie. Canon pre nadšencov a profesionálov má pre tieto prípady jedinečný makro objektív MP-E 65mm f/2,8 (zväčšenie až 5:1), ktorý sme si mohli tiež vyskúšať. Samozrejme pri fotení detailov sa dajú využiť aj ďalšie makro objektívy s portfólia značky Canon. V prípade, že sa používajú pre fotenie detailov kompaktné fotoaparáty Canon, tak je potrebné využiť nastavenie resp. režim pre „makro“. Týmto nastavením a pomocou jednoduchých trikov sa dá nahradiť profesionálne vybavenie.


Väčšina účastníkov a kolegov sú už skúsenými fotografmi, čo sa ukázalo aj pri prednáške v teoretickej časti, kde sa preberala hlavne optika.


Samozrejme fotili sme všetko, niečo vyšlo lepšie, niečo menej, ale každopádne to bolo veľmi poučné. No a podľa mňa práve o tom by mal byť vydarený workshop. Vyskúšali sme viacero fotoaparátov a objektívov a naučili sme sa opäť niečo nové. Canon Slovakia a organizačný tím sa opäť prezentoval v tom dobrom fotografickom svetle.

Pripravil: František Martančík
foto: autor

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo