Nový EOS 5D Mark IV je stvorený pre fotografov usilujúcich sa o dokonalé zábery .

Spoločnosť Canon, líder v oblasti digitálneho spracovania obrazu, predstavila najnovší prírastok do svojej legendárnej rodiny fotoaparátov EOS 5D – netrpezlivo očakávanú digitálnu zrkadlovku EOS 5D Mark IV. Canon tento nový model navrhol pre všetkých, ktorí chcú v priebehu svojich ciest snímať perfektné fotografie.

Séria EOS 5D sa preslávila tým, že umožnila fotografom uskutočňovať pozoruhodné zábery – a svedčí o tom i fakt, že autori pomocou týchto digitálnych zrkadloviek zachytili mnoho najvýznamnejších svetových udalostí modernej histórie. Spoločnosť Canon následníka modelu EOS 5D Mark III navrhla s ohľadom na spätnú väzbu fotografickej komunity, a stvorila tak svoju dosiaľ najuniverzálnejšiu zrkadlovku systému EOS.

Canon EOS 5D Mark IV

Canon EOS 5D Mark IV sa môže pochváliť CMOS snímačom s rozlíšením 30,4 megapixelov a s vysokou expozičnou pružnosťou, vysokorýchlostným fotografovaním (7 snímok za sekundu), interným záznamom filmov v 4K rozlíšení, vstavaným Wi‑Fi rozhraním i prijímačom GPS. Nová zrkadlovka tak ponúka špičkovú rýchlosť i rozlíšenie, podporuje nakrúcanie filmov a umožňuje vytvárať perfektné snímky i pri zlých svetelných podmienkach. Canon EOS 5D Mark IV je navyše prvým fotoaparátom systému EOS, ktorý využíva inovatívny formát RAW s dvojitými pixelmi. Vďaka tejto technologickej novinke môžu fotografovia snímky v rámci postprodukčných úprav ešte jemne doladiť – k dispozícii majú posun roviny zaostrenia, úpravu rozostrenia popredia i redukciu nežiaducich odleskov.

Základom fotoaparátu EOS 5D Mark IV je nový snímač CMOS s rozlíšením 30,4 megapixelov. Tento full frame snímač z dielne spoločnosti Canon umožňuje vytvárať snímky s veľmi podrobnými detailmi, a to i v oblastiach s vysokým jasom a s tmavými tieňmi. Vďaka rozsahu citlivosti ISO 100 až 32 000, ktorý môžu používatelia rozšíriť na hodnoty 50 až 102 400, je možné pomocou novej digitálnej zrkadlovky fotografovať v širokom spektre svetelných podmienok. Za lepšími možnosťami fotografovania snímok pri nedostatočnom osvetlení stojí i dokonalejší algoritmus na spracovanie šumu, a Canon EOS 5 Mark IV je tak ideálny pre fotoreportérov, ktorí potrebujú zachytiť dôležité udalosti bez ohľadu na kvalitu okolitého osvetlenia.

Canon_EOS-5D-Mark-IV
Vďaka širokoplošnému retikulárnemu systému automatického zaostrovania so 61 bodmi je s fotoaparátom EOS 5D Mark IV sledovanie tváre i farby rýchlo sa pohybujúcich objektov veľmi jednoduché. Celkom 61 bodov – z ktorých je 41 krížových – pokrýva rozšírenú plochu snímača a pomocou hľadáčika umožňuje zaostrovať dokonca i za mesačného svitu pri úrovní osvetlenia -3 EV. A v režime živého náhľadu je zaostrovanie funkčné i pri hodnote -4 EV. Automatické zaostrovanie so 61 bodmi vrátane 21 krížových pre ešte väčšiu presnosť majú používatelia v prípade zrkadlovky EOS 5D Mark IV k dispozícii i pri použití telekonvertorov, a to na všetkých teleobjektívoch s triedou svetelnosti f/8.

Súčasťou fotoaparátu je displej LCD s vysokým rozlíšením a s uhlopriečkou 8,1 cm (3,2 palcov), ktorý podporuje dotykové ovládanie u všetkých položiek ponuky a spolupracuje s novým tlačidlom pre výber oblasti automatického zaostrovania – výber konkrétneho bodu je tak ešte rýchlejší. Canon EOS 5D Mark IV navyše využíva pokročilý merací snímač RGB+IR s rozlíšením 150 tisíc pixelov, ktorý je vybavený samostatným obrazovým procesorom DIGIC 6. Táto kombinácia zaisťuje veľmi presnú expozíciu a dokonalú detekciu objektov aj ich sledovanie.

Stvorený pre rýchlosť

Canon nový fotoaparát navrhol tak, aby mohli používatelia okamžite reagovať na prebiehajúce udalosti a už nikdy nezmeškali žiadny dôležitý záber. Zrkadlovka EOS 5D Mark IV využíva technológie vysokorýchlostného získavania obrazových dát zo snímača, ktorá v kombinácii s obrazovým procesorom DIGIC 6+ umožňuje v maximálnom rozlíšení a s plnou podporou automatického zaostrovania i expozície so sledovaním fotografovať rýchlosťou až 7 snímok za sekundu.

Canon-EOS-5D-Mark-IV_front
V priebehu jednej sekvencie môžu používatelia uskutočniť až 21 snímok vo formáte RAW alebo neobmedzený počet fotografií vo formáte JPEG – s novou zrkadlovkou tak budú používatelia vždy plne pripravení na ďalší záber. Canon EOS 5D Mark IV je ideálny i v situáciách, ktoré vyžadujú diskrétnosť, ako je tomu napríklad pri spravodajstve alebo fotografovaní zvierat v ich prirodzenom prostredí. Súčasťou najnovšieho modelu sú totiž režimy Silent Single a Silent Continuous, ktoré umožňujú fotenie s celkom minimálnym rušením okolia.

Skok do sveta filmov v rozlíšení 4K

S digitálnou zrkadlovkou EOS 5D Mark IV môžu teraz nakrúcať filmy v rozlíšení 4K všetci, ktorí chcú využiť silu video obsahu na rozpovedanie skutočne pôsobivých príbehov. Novinka z dielne spoločnosti Canon je skutočne univerzálny fotoaparát, ktorý podporuje rozlíšenie DCI 4K (4 096 x 2 160) pri rýchlostiach snímania 30, 25 a 24 snímok za sekundu i získavania samostatných snímok vo formáte JPEG s rozlíšením 8,8 megapixelov zo 4K filmov. Canon EOS 5D Mark IV je tak skvelým pomocníkom pre kohokoľvek, kto potrebuje previesť z filmu daný okamžik do fotografie.

Navyše ešte nikdy v minulosti nebolo tak veľmi dôležité prinášať kvalitné zábery priamo z terénu, a to i vďaka rastúcim možnostiam streamovacích služieb a obsahu na vyžiadanie. Digitálna zrkadlovka EOS 5D Mark IV preto využíva najnovšie technológie a v oblasti filmu sa môže pochváliť natívnym rozlíšením 4K, rozlíšením HD pri rýchlosti snímania 120p, systémom CMOS AF s dvojitými pixelmi, možnosťou tvorby časozberných videí i novým režimom pre nakrúcanie filmov s vysokým dynamickým rozsahom.

Širšia použiteľnosť a dokonalejšia konektivita

Fotoaparát EOS 5D Mark IV prichádza so širokou škálou nových i prepracovaných funkcií a vlastností vyžadovaných komunitou profesionálnych používateľov značky Canon a ponúka i bezkonkurenčne flexibilnú konektivitu.

Vďaka vstavanej Wi-Fi môžu používatelia zo svojich chytrých zariadení pomocou aplikácie Canon Camera Connect fotoaparát vzdialene ovládať a bezpečne prenášať súbory do cieľového umiestnenia (k dispozícii je podpora protokolov FTPS/FTP). Canon EOS 5D Mark IV navyše umožňuje automaticky ukladať do EXIF dát lokalizačné informácie o aktuálnej polohe, a zjednodušuje tak správu snímok. Súčasťou nového modelu je i podpora automatického ukladania údajov podľa štandardu IPTC, ako sú napríklad podrobnosti o každom zábere.

Vďaka lepšej odolnosti voči vode a prachu je nová zrkadlovka ideálnym prístrojom na fotografovanie na cestách i pre fotoreportérov, ktorí pracujú v náročnom teréne a neľahkých podmienkach.

Nové vysoko výkonné objektívy radu L

Canon  predstavil i dva nové vysoko výkonné objektívy radu L, ktoré budú pre EOS 5D Mark IV skvelými spoločníkmi – EF 24-105mm f/4L IS II USMEF 16‑35mm f/2,8L III USM.

EF 24-105mm f-4L IS II USM

Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM

Objektív je skutočne flexibilným a vysoko odolným nástrojom pre každodenné používanie všetkými fotografmi, ktorí chcú mať svoje snímky perfektne ostré v celej ploche záberu bez ohľadu na použitú ohniskovú vzdialenosť. Vďaka svetelnosti f/4 a rozsahu ohniskových vzdialeností 24 až 105 mm je objektív EF 24-105mm f/4L IS II USM ideálny pre fotografovanie širokej škály scén i objektov v rôznorodých svetelných podmienkach.  Súčasťou objektívu je i vylepšený 4krokový stabilizátor obrazu a prepracovaná technológia EDM, ktorá umožňuje tiché nastavovanie clony v priebehu natáčania filmov.

EF 16-35mm f-2,8L III USM

Canon EF 16-35mm f/2,8L III USM

Tento objektív je predurčený na tvorbu veľmi kvalitných snímok, ktoré majú skutočne zaujať. Objektív EF 16‑35mm f/2,8L III USM je dokonalým partnerom pre snímače s vysokým rozlíšením, ako je napríklad práve ten v novej digitálnej zrkadlovke EOS 5D Mark IV. Vysoko výkonný objektív prináša špičkovú kvalitu obrazu ako profesionálnym užívateľom i pokročilým amatérom. Univerzálny rozsah ohniskových vzdialeností 16 až 35 mm ocenia najmä svadobní fotografi a fotoreportéri, ktorí potrebujú pracovať naozaj zblízka. A vysokú konštantnú svetelnosť f/2,8 v konečnom dôsledku využijú všetci, ktorí potrebujú realizovať snímky pri zlom osvetlení.

Špecifikácie v pdf:
EOS 5D Mark IV_Specifikacia
EOS 5D Mark IV_Technologicke podrobnosti

Zdroj: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo