Spoločnosť Canon dnes uviedla najnovší prírastok do svojho svetoznámeho radu fotoaparátov EOS – nový EOS 5D Mark III. EOS 5D Mark III stavia na výkonnosti legendárneho modelu EOS 5D Mark II, ale ponúka vyššiu rýchlosť, väčšie rozlíšenie, zlepšené spracovanie a rozšírené tvorivé možnosti pre fotografie aj Full HD filmy – neporovnateľná umelecká voľnosť pre najnáročnejších fotografov.

Model EOS 5D Mark III s využitím podnetov od fotografov z celého sveta ponúka zlepšený výkon v takmer všetkých oblastiach.

Nový 22,3-megapixelový plnoformátový snímač ponúka ideálne vyváženie rozlíšenia pre fotografie a filmy HD so snímaním rýchlosťou až 6 obrázkov za sekundu (obr./s), pričom 61-bodový systém AF a 63-zónové meranie svetla zabezpečujú vyššiu rýchlosť, pružnosť a presnosť. Jeho srdcom je najnovšia technológia DIGIC 5+, takže EOS 5D Mark III má aj vylepšené funkcie videa, čo sa prejavuje v lepšej kvalite obrazu spolu s lepším ovládaním zvuku – sú to celkom nové tvorivé možnosti pre fotografov a amatérskych filmárov.

„EOS 5D Mark III predstavuje veľký krok vpred pre celý rad EOS 5D“ povedal Kieran Magee, Marketing Director, Professional Imaging, Canon Europe. „EOS 5D Mark II je mimoriadny fotoaparát a my sme pozorne načúvali hlasom z celej užívateľskej komunity, aby sme zlepšili jeho výkon v každej oblasti. Tento fotoaparát boli navrhnutý tak, aby splnil takmer všetky tvorivé výzvy – je rýchlejší, rýchlejšie reaguje a má nástroje na prispôsobenie každej situácii od štúdiovej fotografie až po tvorivé filmovanie, pričom poskytuje výsledky v najvyššej kvalite.“

Zlepšený výkon

So svojimi komplexne vylepšenými špecifikáciami je EOS 5D Mark III ideálnym nástrojom pre rastúci počet fotografov, ktorí fotografujú aj filmujú. Má množstvo funkcií uvedených s revolučným modelom Canon EOS-1D X a výrazne zlepšený výkon, flexibilitu, manipuláciu a odolnosť.

Novo vyvinutý 22,3 MP plnoformátový snímač fotoaparátu poskytuje vyššie rozlíšenie a jemnejšie detaily, takže umožňuje zachytiť širšie spektrum scén, od úchvatných krajín po nádherné portréty. Sériové fotografovanie s vyššou rýchlosťou taktiež ponúka lepšie tvorivé možnosti. Fotoaparát má zvýšenú rýchlosť 8-kanálového čítania, takže pohodlne zvláda maximálnu rýchlosť 6 obr./s pri plnom rozlíšení v sledoch 18 obrázkov RAW alebo vyše 1 000 JPEG bez potreby ďalšieho príslušenstva. Okrem toho zlepšená architektúra snímača poskytuje obrovský natívny rozsah ISO 100 – 25 600, rozšíriteľný až po 102 400, čo umožňuje zachytiť čisto vysokokvalitné obrázky aj v extrémnych podmienkach slabého osvetlenia.

EOS 5D Mark III využíva ten istý 61-bodový veľkoplošný AF systém ako vlajková loď

EOS-1D X, poskytujúc mimoriadnu citlivosť, presnosť a rýchlosť. Tento v súčasnosti jeden z najvyspelejších AF systémov má pôsobivých 41 bodov krížového typu a päť dvojitých krížových bodov, poskytujúcich neprekonateľnú presnosť po celom políčku. K dispozícii sú aj upraviteľné prednastavenia AF uvedené s modelom EOS-1D X, ktoré pomáhajú zachytiť tradične problematické predmety a zvyšujú spoľahlivosť v situáciách, kde je pohyb predmetu nepredvídateľný.

Vysokú presnosť expozície zabezpečuje uznávaný systém merania Canon iFCL, ktorý má 63-zónový dvojvrstvový snímač spojený s každým bodom systému AF. Informácie o zaostrení získané zo systému AF sa analyzujú spolu s farebnými a jasovými signálmi meranými samotným expozimetrickým snímačom, takže EOS 5D Mark III dokáže poskytovať konzistentne presné odtiene pleti a vynikajúce výsledky v širokom rozsahu situácií pri fotografovaní.

Tvorivý výkon bez kompromisov

EOS 5D Mark III má najnovší obrazový procesor Canon DIGIC 5+, ktorý má rad nových funkcií bez vplyvu na výkon fotoaparátu. 14-bitový prevod A/D poskytuje hladšiu gradáciu tónov a prechody medzi farbami, snímanie HDR v kamere zlučuje tri rôzne exponované snímky a pritom umožňuje použiť niektorú z piatich predvolieb, čím umožňuje fotografom zachytiť každý detail v scénach s vysokým kontrastom. Možnosť spracovania RAW a editácie priamo vo fotoaparáte umožňuje fotografom, aby ihneď začali postprocesing obrázkov, ešte počas fotografovania.

Zvýšená výkonnosť DIGIC 5+ umožňuje použiť aj rad nástrojov, ktoré prispievajú k vyššej kvalite obrazu. Oprava okrajového osvetlenia objektívu, oprava farebnej odchýlky objektívu (laterálnej aj axiálnej) a potlačenie šumu z vysokého ISO sa všetko robí priamo vo fotoaparáte bez vplyvu na jeho výkon, preto fotografi môžu fotografovať bez akéhokoľvek zdržiavania. Okrem toho, hodnotenie snímok vo fotoaparáte zvláštnym tlačidlom uľahčuje fotografom organizovať snímky pred post produkciou. EOS 5D Mark III má nové tlačidlo Tvorivá fotografia, ktoré umožňuje užívateľom rýchlo zvoliť Obrazový štýl a zachytiť viacnásobnú expozíciu, a taktiež ponúka priamy prístup do režimu HDR. Pri prehrávaní stlačenie tlačidla Tvorivá fotografia zobrazí novú porovnávaciu funkciu prehrávania, ktorá zobrazuje dva obrázky vedľa seba, takže umožňuje fotografom prezerať, zväčšovať a porovnávať kvalitu rôznych expozícií.

Pre situácie, pri ktorých fotografi nechcú rušiť okolie, napríklad pri svadbách, má EOS 5D Mark III nový tichý režim, ktorý dramaticky stišuje zvuk závierky a zrkadla, takže môžu v pokoji pracovať v pozadí. K dispozícii je aj tichý sériový režim, umožňujúci fotografom zachytiť rýchlo sa pohybujúce predmety bez pútania pozornosti.

Ďalšia generácia filmov EOS

EOS 5D Mark III stavia na reputácii modelu EOS 5D Mark II, ale na základe ohlasov od fotografov má rad nových funkcií vyvinutých pre ešte lepší výkon s videom Full HD. Spolu s kontrolou hĺbky ostrosti obľúbenej video profesionálmi nový plnoformátový snímač a úžasný spracovateľský výkon DIGIC 5+ zlepšujú kvalitu obrazu potlačením moiré, nesprávnych farieb a iných artefaktov. Pridanie prepínača režimu filmu a tlačidla záznamu je tiež veľmi užitočné, lebo umožňuje videografom začať snímať ihneď po zapnutí režimu filmu.

Ďalšie filmové funkcie sú ručné nastavenie expozície a zvýšený rozsah možností kompresie bitového toku obrazu s podporovanými metódami intraframe (ALL-I) a interframe (IPB). Meniteľný obrazový kmitočet v rozsahu 24 až 60 obr./s a podpora časového kódu SMPTE poskytuje väčšiu pružnosť pri úpravách a jednoduchšiu integráciu do viackamerových záberov. Užívatelia môžu počas záznamu tiež kontrolovať a nastavovať zvuk pomocou obrazovky Rýchla kontrola a zásuvka pre slúchadlá umožňuje sledovať zvuk počas záznamu aj po ňom. Zlepšené spracovanie, ktoré poskytuje DIGIC 5+, taktiež umožňuje pohodlne upravovať dĺžku zaznamenaných filmov vo fotoaparáte.

Profesionálna konštrukcia, jednoduché ovládanie

Fotoaparát EOS 5D Mark III bol skonštruovaný tak, aby fotografom poskytoval jednoduché ovládanie a odolnú konštrukciu. Jeho ľahké magnéziové telo ponúka zlepšenú odolnosť voči poveternosti, aby boli jeho prvky lepšie chránené, a konštrukcia závierky bola upravená tak, že znesie 150 000 cyklov, takže je ideálny na opakované každodenné používanie. Vylepšená verzia Inteligentného hľadáčika, ktorý je v modeli EOS 7D, má pokrytie asi 100 % a pomocou zabudovaného priehľadného LCD sa v ňom dá zobraziť mriežka.

Taká istá vylepšená 8,11 cm LCD obrazovka Clear View II LCD, aká sa používa v modeli EOS-1D X, poskytuje vysokokvalitné komponovanie a prehrávanie za všetkých podmienok. 1,04-megapixelové rozlíšenie umožňuje presne kontrolovať ostrosť a zaostrenie obrazu, pričom štruktúra bez medzier uvedená v modeli EOS-1D Mark IV zabraňuje odrazom a chráni pred prachom a škrabancami. Pridali sme aj zásuvku na slúchadlá a zaistiteľný volič režimov, pričom začlenenie otvorov pre kartu CF kompatibilnú s UDMA 7 a kartu SD umožňuje fotografovanie na obe karty súčasne, automatické prepínanie pri zaplnení jednej a možnosť kopírovania snímok z jednej karty na druhú vo fotoaparáte.

Digitálny optimalizátor objektívu – novinka v aplikácii Digital Photo Professional v3.11

EOS 5D Mark III sa dodáva spolu s najdokonalejšou verziou Digital Photo Professional (DPP) – bezplatným pribaleným softvérom od spoločnosti Canon, ktorý umožňuje rýchle a vysokokvalitné spracovanie súborov RAW. Novinkou v DPP v3.11 je Digitálny optimalizátor objektívu – revolučný nový nástroj, ktorý drasticky zlepšuje rozlíšenie obrazu.

Digitálny optimalizátor objektívu (DLO) presne imituje výkon objektívu pomocou série komplexných matematických funkcií napodobňujúcich každý krok svetla na optickej ceste. Pomocou tejto informácie môže DLO opraviť celý rad typických optických odchýlok a strát rozlíšenia spôsobených dolnopriepustným filtrom fotoaparátu tým, že aplikuje inverznú funkciu ku každému záberu, takže sa obrázok viac blíži k tomu, ako sa scéna javí oku. Tým sa vytvárajú mimoriadne detailné, vysokokvalitné obrázky s upraviteľnou veľkosťou súboru, ktoré poskytujú fotografom maximálnu kvalitu obrazu a väčšiu flexibilitu.

Kompatibilita systému EOS

Ako súčasť systému EOS je EOS 5D Mark III okamžite kompatibilný s vyše 60 objektívmi EF, vrátane objektívu EF 24-70 mm f/2,8 L II USM – čo je nový základný širokouhlý zoom slávnej série L od spoločnosti Canon. Fotoaparát je taktiež kompatibilný s novo uvedeným radom príslušenstva zvyšujúceho tvorivé možnosti, vrátane vysokovýkonného blesku Speedlite 600EX-RT – s TTL ovládaním a bezdrôtovým pripojením rádiom. Okrem toho nové batériové držadlo BG-E11 ponúka väčšiu pružnosť pri manipulácii spolu s možnosťou zdvojnásobiť výdrž akumulátorov vo fotoaparáte.

Zdroj TS: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo