Canon, svetový líder v oblasti profesionálnych zobrazovacích technológií, oznámil svoj vstup na trh s produkčnými displejmi a predstavuje 30-palcový referenčný monitor DP-V3010 – navrhnutý špeciálne na postprodukčné úpravy (gradáciu) farieb a tvorbu vysokokvalitného 4K videa. Nový DP-V3010 podporí dlhodobé aktivity spoločnosti Canon v oblasti filmového vysielania a produkcie a spolu so systémom Canon Cinema EOS System predstavuje prvotriedne riešenie vstupu i výstupu pre digitálnu 4K video produkciu.

Canon DP-V3010

Technické parametre monitora DP-V3010 zaručia verný a konzistentný video výstup, takže nájde svoje uplatnenie najmä pri postprodukčných úpravách (gradácii) farieb, kedy je celková obrazová kvalita na prvom mieste. Vysoké natívne rozlíšenie 4K a široké možnosti pri práci s farbami predurčujú DP-V3010 aj na priame monitorovanie video výstupu v reálnom čase či prácu v teréne, a tiež na ostatné úlohy v rámci digitálneho zobrazovania vrátane počítačovej grafiky, 3D animácie alebo počítačového dizajnu.

Kieran Magee, Director of Professional Marketing, Canon Europe, povedal: „Nový DP-V3010 predstavuje dôležitý míľnik pre Canon, ktorý obohatí naše existujúce portfólio 4K produktov. Pri vývoji tohto monitora sme pozorne načúvali potrebám trhu a výsledkom je mimoriadny produkt, ktorý splní kvalitatívne požiadavky aj tých najnáročnejších produkčných prostredí. Monitor ponúka neuveriteľnú presnosť, spoľahlivosť a flexibilnosť a v kombinácii s našimi fotoaparátmi Cinema EOS zaručí špičkové riešenie vstupu i výstupu, ktoré nájde uplatnenie v mnohých situáciách.“

Verná reprodukcia farieb

DP-V3010 poskytuje vynikajúce 4K rozlíšenie a nesmierne presnú reprodukciu farieb, a to aj medzi viacerými monitormi. Displej je riadený špeciálne navrhnutým obrazovým procesorom z dielne Canon. Tento procesor spolu so systémom podsvietenia RGB LED a panelom IPS LCD sú zárukou vysokej obrazovej kvality a konzistencie farieb pri priamom monitorovaní počas snímania aj pri postprodukčných úpravách. Obrazový procesor modelu DP-V3010 ťaží z dlhodobých skúseností Canon s vývojom zobrazovacích technológií a podieľa sa na dosahovaní vyrovnaného jasu i farieb po celej ploche obrazu. 10-bitový ovládač panela v spolupráci s procesorom umožňujú zobrazovanie 1 024 úrovní gradácie pre každú RGB farbu, čím sa dosahujú mimoriadne hladké a presné prechody farieb pri akomkoľvek type obsahu. Výsledkom je verná reprodukcia farieb, ktorá je nevyhnutná pri postprodukčných úpravách – displej tak tvorí alternatívu k špecializovaným DCI projektorom používaným v postprodukcii.

Systém podsvietenia RGB LED umožňuje zobraziť na displeji DP-V3010 bohatú škálu farieb. V kombinácii s panelom IPS LCD displej podporuje najpoužívanejší kinematografický štandard pre farebný priestor DCI-P3 (1.) , a tiež špecifikácie farebného rozsahu rôznych vysielacích štandardov (ITU-R BT.709, EBU a SMPTE-C) a farebný priestor Adobe RGB (2.). Rozmery 30 palcov predurčujú DP-V3010 na umiestnenie na pracovný stôl alebo na pripevnenie na stenu v editačnej miestnosti či videoštúdiu, kde nájde svoje uplatnenie pri úpravách videa, gradácii farieb, tvorbe špeciálnych efektov či podpore pokročilých funkcií digitálnej 4K produkcie.

Vysoké rozlíšenie a kontrast

Panel IPS LCD disponuje rozlíšením 4 096 x 2 560 pixelov a umožňuje tak zobrazovanie v natívnom rozlíšení DCI 4K (4 096 x 2 160 pixelov) bez škálovania obrazu. Vďaka pomeru strán panela 16:10 je monitor vhodný aj na počítačové úpravy obrazu, ako je spracovanie fotografií vo vysokom rozlíšení alebo produkčná práca s vizuálnymi efektmi. Technológia spracovania obrazu spoločnosti Canon v kombinácii s vysoko kontrastným panelom IPS LCD dosahuje kontrastný pomer viac ako 2000:1, čo je minimálna hodnota odporúčaná spoločnosťou Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE) pre digitálnu postprodukčnú prácu v oblasti filmu (3.). DP-V3010 zaistí verné zobrazovanie nočných záberov s precíznou reprodukciou gradácie farieb v tmavých oblastiach snímok – dôležitá výhoda v digitálnej filmovej produkcii.

Monitor DP-V3010 umožňuje aj širokouhlé zobrazovanie – vďaka minimálnym farebným a kontrastným zmenám po celej ploche panela IPS LCD. Viacero používateľov tak má neustále kontrolu nad kvalitou obrazu v reálnom čase, či už v editačnej miestnosti, alebo priamo v teréne.

 

Priame monitorovanie pri snímaní

Monitor DP-V3010 je vybavený špeciálnym režimom podporujúcim technológiu Canon Log Gamma (4.), čo umožňuje konverziu záznamu nasnímaného fotoaparátmi série „Cinema EOS System“ na snímky vhodné na priame monitorovanie.

Okrem podpory štandardnej filmovej snímkovacej frekvencie 24p nový monitor Canon podporuje širokú škálu vstupných 4K video signálov: od 23,98p až po 60p vrátane snímkovacej frekvencie 50p, ktorá je bežnejšia pri vysielaní v rámci EMEA. Podpora formátu metadát ASC CDL (5.) a 1D/3D-LookUp Tables (LUTs) umožňuje presné zosúladenie farieb priamo v priebehu snímania či počas postprodukčných úprav. DP-V3010 tiež ponúka tri režimy škálovania počas video produkcie v kvalite 2K a Full HD vrátane technológie Canon Shape Tracing, ktorá zaisťuje hladšie zobrazovanie diagonálnych čiar pri zväčšenom zobrazení na celú obrazovku v plnom rozlíšení.

Vyššia spoľahlivosť a funkčnosť

Aby sa zaručila vysoká úroveň spoľahlivosti produktu, monitor DP-V3010 ešte pred dodaním podlieha precíznym úpravám farieb: Po zapnutí displeja sa aktivuje pokročilý systém na mimoriadne precíznu automatickú korekciu akýchkoľvek zmien farieb či jasu, čím sa dosahuje vysoká stabilita zobrazovania v priebehu celej prevádzky.


Súčasťou modelu DP-V3010 je ovládacia jednotka, ktorá umožňuje intuitívne ovládanie vďaka jednoduchému rozloženiu tlačidiel a voličov. Ovládaciu jednotku možno používať na pracovnom stole (desktop) alebo v štandardnom 19-palcovom (pribl. 483 mm) racku.

K zvýšeniu funkčnosti a zjednodušeniu údržby prispieva i podpora kalibrácie vyváženia bielej, jasu, farebnej teploty, farebného rozsahu a gamy bez potreby použitia počítača (v prípade použitia kompatibilného snímača iných výrobcov).

Vysvetlivky:
1.) Digital Cinema Initiatives, spoločenstvo najvýznamnejších filmových štúdií, združených s cieľom zabezpečenia štandardnej architektúry pre digitálne kamerové systémy.
2.) Neobsahuje všetky RGB chromatické body.
3.) SMPTE RP 431-2:2011
4.) Unikátny režim záznamu digitálnych filmárskych videokamier Canon, ktorý poskytuje maximálny dynamický a expozičný rozsah.
5.) American Society of Cinematographers Colour Decision List.

Dostupnosť
DP-V3010 bude uvedený na európske trhy pravdepodobne v prvom štvrťroku 2014.

Poznámka editora: Podľa zverejnených informácii na internete cena monitora vo Veľkej Británii je stanovená na 29-tisíc libier bez DPH. Monitor je určený pre profesionálne štúdia a nie pre komerčné využitie.
„Vzhľadom na to, že vstup Canonu na trh s monitormi je prekvapivý, budeme sledovať jeho aktivitu. Čas ukáže ako to myslí vážne a či ponúkne aj iné modely“.

Zdroj: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo