Názory priemyslu – získané informácie za podpory Európskej únie. Best Practices in Socially Responsible Restructuring for Printing Companies Osvedčené postupy zodpovedné sociálnej reštrukturalizácii polygrafických firiem
Program PROGRESS (2007 – 2013) Tento program je riadený Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre zamestnanosť, sociálne vecí a sociálne začleňovanie Európskej komisie. Tento program má zaistiť realizáciu cieľov EU v oblasti zamestnanosti, sociálnych vecí, ktoré sú obsiahnuté v oblasti politík v rámci sociálne politickej agendy. To má byť zároveň príspevkom pre Lisabonskú stratégiu v tejto oblasti.
Úlohou programu PROGRESS je podpora členských štátov z hľadiska EU cieľov a priorít. • Príprava analýz a doporučení v oblastiach politických polí programu PROGRESS; • Podávanie správ a kontrol o realizácii EU legislatívy a politiky v politických poliach programu PROGRESS; • Podpora a realizácia vzájomného učenia a vzájomnej podpory medzi členskými štátmi so zreteľom na EU ciele a priority a • vzájomné sprostredkovanie všetkých názorov zúčastnených a spoločností.
Táto štúdia bola spracovaná spoločnosťou Facta Consult v rámci spoločného projektu s ďalej uvedenými spoločnostiami: Intergraf, UNI Europa Graphical, Assografici, bvdm, KVGO, Ver.di, Unite und FISTEL-CISL a bola kofinancovaná (spolufinancovaná) Európskou komisiou (Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne vecí a sociálne začleňovanie). Štúdia nemusí úplne odrážať názory zúčastnených organizácií. Názory v tejto štúdii, následne aj obsiahnuté informácie nepredstavujú bezpodmienečné názory a postavenie Európskej komisie a takisto neobsahujú žiadne záväzky zo strany komisie.
Štúdia ukazuje, že vplyv externých faktorov (ako je napr. vývoj v oblasti komunikačných technológií, v presunoch v oblasti trhu a vo zmenách výrobných technológií) a reakcie podnikov na tieto zmeny môžu byť značne rozdielne. Zatiaľ čo malé a stredné organizácie sú, ako sa zdá, vystavené väčšiemu riziku, majú súčasne tu prednosť, že môžu agilnejšie a promptne reagovať na požiadavky trhu. Veľké podniky napriek tomu bojujú primárne s problémom prebytočných kapacít, ktorý viedol k cenovej vojne v celom priemysle.
Projekt ukazuje na konsenzus medzi veľkými podnikmi a odbormi, ktorý by mal zaistiť väčšiu angažovanosť na celoeurópskej úrovni. Aktuálny podiel konkurzov v spojení s európskymi zákonmi o konkurencii, ktoré zamedzujú koordináciu medzi veľkými podnikmi, môžu celý sektor oslabiť natoľko, že európske podniky skrachujú a na trhu budú dominovať tlačové importy z rozvojových zemí, alebo vznikne tak povediac monopol, ktorý spôsobí náchylnosť ku akvizícii, takže následne zostane na trhu len niekoľko málo aktérov. Každý z týchto scenárov má ďalekosiahle sociálne dôsledky pre vlastných zamestnancov. V tomto smere panuje názor, jak na úrovni manažmentu, tak aj u odborov, že je potrebné zo strany Európskej únie povoliť v rámci Európy spoluprácu veľkých podnikov, aby sa dalo realizovať reštrukturalizáciu, a to v záväznosti na konzultácie a dohody s odbormi a osadenstvom podnikov a tak obmedziť kapacity na základe koordinovaného rozhodovania a sociálne zodpovedným spôsobom.
Zatiaľ čo problém nevyužitých kapacít a cenová konkurencia pôsobí na celý sektor, sú zmeny technológií hrozbou a šancou súčasne. Zmeny v chovaní zákazníkov a presun na WEB a iné e-riešenia predstavujú zníženie dopytu po tlačených produktoch. Technológia ale pomáha pri zvyšovaní produktivity a ponúka prístup k novým trhom pre podniky, ktoré sú dostatočne agilne, aby využili ponúkané príležitostí. Zatiaľ čo malé a stredné podniky sú na tom z hľadiska flexibility dobre, môžu mať ale ťažkosti v prístupe ku kapitálu, obzvlášť v aktuálnej hospodárskej klíme.
V rámci týchto zmien dochádza tak isto ku značným personálnym dôsledkom, ako potvrdzujú odpovedajúce komentáre v štúdii, tak aj jej kvalitatívna časť. Ak sa pýtame na stratégie, o ktorých uvažujú podniky tak v krátkodobej, ale aj dlhodobej perspektíve, uvažuje len 5% skúmaných podnikov so zatvorením. 47% proti tomu uvažuje so zastavením činnosti v dlhodobom scenári, zatiaľ čo 45% zástava názor, že nemajú žiadnu inú možnosť, len podnik predať. K ďalším defenzívnym stratégiám patrí redukcia veľkosti podniku, jeho vybavenia a zníženia počtu zamestnancov (v súčasnosti o tom uvažuje 29%, dlhodobo vrastajúcej tendencii 36%). Zhruba polovica dopytovaných (51%) vidí v prepúšťaní celkové riešenie, pričom 34% do mixu započítavá predčasný odchod do dôchodku a 20% vidí nevyhnutnosť prípravy zamestnancov na sprostredkovanie miesta mimo priemysel.
Iné priebežné, či zvažované opatrenia majú tiež významný vplyv na zamestnancov. Takmer každý tretí účastník realizuje prevádzanie zákaziek do kooperácii (29%) tiež aj zmeny pracovnej zmluvy (32%) ako dôsledok aktuálnej situácie.
Spôsoby práce sa budú meniť tak tiež pre zamestnancov, ktorí zostanú aj naďalej v podniku. Konkurenčná schopnosť si vyžiada dodatočnú flexibilitu, aby bol podnik schopný prispôsobiť sa stále náročnejšiemu trhu a zatiaľ čo niektorí z účastníkov projektu takéto riešenia už zaviedli, uvažuje 63% opýtaných zavedenie flexibilných pracovných postupov, zatiaľ čo 67% kladie dôraz na kompetencie zamestnancov, na ich vlastností, motiváciu, postoje, znalostí, vedomostí a skúseností (programy zvyšovania kompetencií = multiskilling).
Vyššia náročnosť na úroveň kvalifikácií („upskilling“) bude mať podstatný význam, aby bolo možné zvládnuť nové technológie. Tú uvádza 57% opýtaných, že zvažujú preškolenie terajších zamestnancov do nových kompetencií – pričom 38% uvažuje s náborom zamestnancov disponujúcich inými kompetenciami.
Dôsledky reštrukturalizácie na zamestnancov predstavujú momentálne dilema. Aj napriek tomu je reštrukturalizácia nevyhnutná. Pritom je nevyhnutné realizovať celý rad požiadaviek – výmenu informácií, zvyšovanie kvalifikácie alebo váš pre-aktivný prístup k osvojovaniu si nových poznatkov, prezieravý manažment, komunikácia, konzultácie, jednanie a dohody s odbormi a zamestnancami – aby sa dalo reštrukturalizáciu zvládnuť férovým a primeraným spôsobom manažmentu.
Nevyhnutný zaver spočíva v tom, že sociálne zodpovedná reštrukturalizácia si vyžiada príspevok všetkých postihnutých v rámci priemyslu – Intergraf, UNI Europpa Grapical, zväzov, podnikov, odborov a samotných zamestnancov. A nemôže byť úspešne realizovaná bez aktívnej podpory vlád na národnej a európskej úrovni.
Význam zapojenia odborov a ich závodných rad spočíva v ich podiele na kontinuálnej kontrole a hodnoteniu realizácie stratégií. To umožní, aby boli vždy všetky relevantné problémy čo najskôr identifikované a riešené. Pre sociálnu zodpovednosť v rámci podniku je základných bodom ekonomická udržateľnosť a poskytnutie záruky požadovanej zamestnanosti. Priemysel musí pre dvadsiate prvé storočie opäť definovať svoj image (obraz). Pre polygrafiu to znamená umiestniť sa do stredu komunikačnej branže. Má k tomu potenciál, pretože môže budovať na svojej 550 ročnej histórii a stáť sa osvedčeným poradcom pre zákazníkov, ktorí sústavne zápasia s tým, čo vybrať zo širokej ponuky komplexných a sústavne narastajúcich možností v oblasti komunikácie tak, aby z toho mali maximálny úžitok. To ale vyžaduje mať na zreteli jak stratégiu, tak aj schopnosť nadviazať nové pracovné vzťahy s ostatnými podnikmi svojho odvetvia.
Cez všetky výzvy vládne zhoda, že najpodstatnejšie je vytváranie kompetencií. Zatiaľ čo z technického hľadiska predstavujú kľúčové kompetencie informačné technológie, panuje zhodný názor, že stále väčší význam budú mať medziľudské kontakty, priamy kontakt so zákazníkom, jeho podpora a manažérske kvality vedenia podniku.
Nové postavenie branže, diverzifikácia aktivít a práca na zmene kultúry v podnikoch obecne je nevyhnutná, aby sa stala atraktívnejšia pre mladých pracovníkov, aby všetci do jedného podporovali zmeny. To všetko pomôže, aby podniky priťahovali perspektívnych pracovníkov.
V spojení s tým, musí priemysel zaistiť, aby priťahoval také kompetencie, ktoré sú potrebné k tomu, aby starnúce osadenstvo s tradičnými rutinami doplnil a v dlhodobej perspektíve nahradil. Takáto výzva vyžaduje v branži zmenu. Schopnosť ku zmene je daná, aby sa to mohlo dosiahnuť je potrebné pochopenie pre to, aby sa stali požiadavky zákazníkov centrálnym elementom v metóde myslenia zo strany priemyslu.
Zo štúdie vyplýva úplne jasné posolstvo, že len efektívna partnerská práca – medzi vedením, odbormi, podnikateľskými a odborovými zväzmi – vytvára predpoklady pre efektivitu zmien v rámci sociálne zodpovednej reštrukturalizácie.
Je tu silný záujem o výhodnú partnerskú spoluprácu, a to jak s odbormi /prevádzkovými radami, pokiaľ v podniku existujú, tak aj pre realizáciu partnerských princípov priamo so zamestnancami. Efektívny cyklus informácií, komunikácie a konzultácie je účastníkmi vysoko hodnotený ako centrálny element sociálnej zodpovednosti a výsledného komerčného efektu podniku.
Poznámka: Diskutovaná správa je výsledkom deviatich mesiacov primárneho skúmania problematiky, predovšetkým európskeho polygrafického priemyslu. Bolo uskutočnených viac ako 45 interview s manažérmi, ktorí sú zodpovední za vedenie niektorých najväčších podnikov branže, ďalej išlo o vlastníkov a senior manažérov radu menších a stredných podnikov, vedúcich zástupcov odborov a zamestnaneckých zväzov. Mimo to boli oslovení zákazníci a dodávatelia tlačiarní, aby sa dali získať názory z vnútra odboru. Predovšetkým išlo o aktuálny stav priemyslu a súčasnej výzvy. Taktiež to boli dva 1,5 dňa prebiehajúce workshopy, pričom sa jeden z nich týkal veľkých podnikov a druhý menších a stredných tlačiarní. Tieto workshopy sa konali v Taliansku, v meste Miláno. Zúčastnilo sa ich 90 zástupcov odborových zväzov, aby sa mohli poradiť a diskutovať o výzvach a formulovať riešenie problémov. Tiež bola organizovaná on-line diskusná akcia, ktorá zaručila široko rozložený vstup názorov (148 účastníkov odpovedalo na otázky).
———— Budúcnosť európskej polygrafie je v našich rukách // Názory priemyslu
Spracoval: Milan Lelek Preklad: fm
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Ricoh uvádza na trh tlačiareň IM CW2200
Landa vidí ďalšiu miliardovú príležitosť pre nanografiu
Fedrigoni získa turecký UNIFOL
Väčšina európskych kancelárskych zamestnancov verí, že ich pracovisko investuje do technológií budúcnosti
Skenery Epson získali ocenenia DataMaster Lab Awards
Spoločnosť Sharp/NEC spustila voliteľnú službu značenia laserom
Spoločnosť Sharp/NEC uvádza na trh nový 8K LCD 32″ profesionálny monitor
Monitor NEC MultiSync® EA242WU
SHARP a NEC debutujú ako jedna spoločnosť
Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví najnovšiu generáciu 3LCD projektorov
Dá sa farebný papier potlačiť aj inou farbou okrem čiernej?
PERGRAPHICA® papier navrhnutý pre udržateľnú budúcnosť
Súťaž REGIOCHEMU pozná víťazov
Fínske odborové zväzy ukončili štrajk UPM
Mondi posudzuje možnosti pre svoje záujmy v Rusku