drupa 2012 – nové produkty a komplexné systémové riešenia. Spoločnosť Felix Böttcher GmbH & Co. (Böttcher) s centrálou v nemeckom Kolíne je známa ako hlavný výrobca a dodávateľ pogumovaných valcov v Európe. Jedná sa o rodinu firmu, ktorej korene siahajú až do roku 1725. Distribučná sieť spoločnosti je široká a pokrýva takmer všetky kontinenty sveta. Firma Böttcher má svoju dcérsku spoločnosť aj v českej republike „Böttcher ČR“ ktorá prevádza pogumovanie valcov v závode vo Vyškove na Morave. Firma má pobočku v Prahe a dcérske spoločnosti na Slovensku, Maďarsku a Baltiku.

    Viac informácii o firme Böttcher a jej plánoch nám poskytol regionálny manažér pre Východnú Európu pán Peter Spiesz.

Tak, ako doposiaľ chceme v oblastiach svojho pôsobenia aj naďalej zabezpečovať 100% spokojnosť našich zákazníkov. Firma Böttcher prezentovala na drupe svoje služby a produkty opäť pod logom „Böttcher Systems“.

Našou snahou bolo zviditeľniť a predstaviť „Systems“ pod týmto slovom sa vlastne skrýva široká paleta služieb a produktov, ktoré zákazníkom ponúkame. Sme najväčším výrobcom valcov, ale taktiež sa podieľame na výrobe tlačovej chémie, ofsetových poťahov a iných produktov zameraných do oblasti polygrafického priemyslu. Tlačové technológie, či už je to ofset, hlbkotlač, flexotlač, ale aj digitálne tlačové techniky potrebujú pre zvládnutie náročných tlačiarenských produktov pomocné, ale aj podporné prípravky, ktoré majú priamu súvislosť s výslednou kvalitou produktu.

Firma Böttcher ponúka v danej problematike ucelené – systémové riešenia, ktoré by sme chceli našim zákazníkom ponúkať. Ľudovo povedané ponúkame „SYSTÉM“, ktorý obsahuje komplexne riešenie pre tlač vo forme širokého sortimentu špecifických vysoko kvalitných produktov, ruka v ruke s odborným poradenstvom a garanciou bezproblémovej tlači. To je naša stratégia teraz, ale aj do budúcnosti.

  
obr. Portfólio produktov firmz Böttcher
Firma Böttcher sleduje nové trendy a tak isto ako niektorí výrobcovia tlačových strojov si uvedomuje že aj ofset sa musí prispôsobiť digitálnej tlači. Výrobcovia ofsetových strojov už konštrukčne vybavili nové modely strojov automatickými systémami, ktoré sú schopné urobiť prípravu na novú tlačovú zákazku vo veľmi krátkom čase, čím sa výrazne zvyšuje produktivita a skracuje čas prestojov.

Nové farebníkové valce ProColor a Gold Pearl

Firma Böttcher pripravila pre svojich zákazníkov špeciálne farebníkové valce, ktoré tiež prispievajú k skracovaniu času prestojov. Ich princíp je v tom, že farebníkové valce pogumované sú opatrené špeciálnou vrstvou laku, táto špeciálna vrstva laku má dve úlohy a výhody. Po prvé, valce sú ďaleko viac odolnejšie proti chemickému poškodeniu, druhou výhodou polakovaných valcov je pri viacfarebných strojoch (5-6 agregátov) kde je potrebné častejšie meniť tlačovú farbu sa tieto valce oveľa rýchlejšie umývajú a tým sa výrazne skracuje ich čas umývania a tým aj čas prípravy pre tlač. Nové valce majú pomenovanie „ProColora“ a používajú sa v sérii so špeciálnymi valcami, ktoré sú náhradou rillsonových valcov ich pomenovanie je „Gold Pearl“. Vo všeobecnosti hlavnou výhodou nových valcov je ich hladkosť, ktorá prináša rýchlejšie umytie než pri rilsanových valcoch.

 
Obr. Farebníkové valce – ProColor a Golden Pearl   /  Obr. Gumové valce

Tlačová chémia

Faktor, ktorý dnes hrá veľkú rolu v tlačovom procese. Doba keď sa v tlačiarňach používali agresívne a podomácky vyrobené čistiace roztoky sú už minulosťou. Životné prostredie, ochrana zdravia zamestnancov sú prvoradé, preto výrobcovia chémie sa musia podriadiť a prispôsobiť požiadavke spoločnosti. Nové smernice EU sú v tomto smere prísne. Firma Böttcher investuje do výskumu a podieľa sa na vývoji a výrobe šetrnej (zelenej) chémie. V súčasnosti firma dokáže ponúknuť kompletný sortiment certifikovanej chémie pre tlačiarne. Sortiment tvoria, prípravky pre umývanie valcov a ofsetových poťahov, čistiace a regeneračné pasty na valce, prísady do vlhčiacich roztokov, špeciálne čistiace prostriedky a pomocné prípravky. Správne nasadenie tej ktorej chémie je dobré konzultovať s našimi odborníkmi, ktorý vedia v prípade potreby problém analyzovať a ponúknuť vhodné riešenie.


Obr. Tlačiarenská chémia „Séria Vita“ Böttcher
Na Slovensku má firma Böttcher od vzniku pobočky pevné postavenie na trhu. Odborný team zamestnancov dokáže riešiť požiadavky v krátkej dobe. Vlastná doprava a dobré zásobený sklad je garanciou. Veríme, že po drupe dokážeme poskytnúť ešte viac produktov a riešení v prospech zákazníka.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo