Beny

V závere roka poskytol Benny Landa, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Landa Corporation poskytol médiám správu o vývoji nanografickej tlače. Keďže Benny Landa so svojou novou technológiou nanografickej tlače na vodnej baze urobil na polygrafickom veľtrhu drupa 2012 veľkú šou a predstavil viacero rôznych prototypov nanografickych tlačiarní (ale bez vzoriek tlače), veľa odborníkov sleduje vývoj Landovej technológie.

WHAT IT’S ALL ABOUT
O ČOM TO VŠETKO JE?

Kam sa posunul čas? Ťažko uveriť, že ďalší rok je za nami a ešte ťažšie uveriť, že do drupy 2016 zostáva len 15 mesiacov! Mne posledných dva a pol roka od drupy 2012 ubehlo ako voda. Tak sme tu po viac ako 30 mesiacoch, keď sme sľúbili, že náš Nanografický tlačový stroj dotiahneme do dokonalosti, ale prvý kus zatiaľ ešte nebol dodaný zákazníkovi. Áno, upozorňovali sme, že dokonalosť bude vyžadovať čas, ale času treba viac, ako sme predpovedali. Dôvody? Sú dva.

Prvý je, že modely, aké sme prezentovali na drupe 2012, neboli také, aké požadovali zákazníci. Výrobcovia kartónových skladačiek požadovali inline lakovanie. Veľká dotyková ovládacia obrazovka, hoci všeobecne oceňovaná, potrebovala zmenu – mala byť na strane vykladača. Operátori vyžadovali viac obvyklých ovládacích prvkov funkcií stroja. Skrátene, zistili sme, že stroj musí byť kompletne rekonštruovaný. A práve za posledný rok sme museli prijať ťažké rozhodnutie urobiť práve to – prestavať produkt úplne od základov.

Druhý dôvod bol, že sme museli zlepšiť kvalitu tlače. Hoci väčšina zákazníkov na drupe oceňovala princípy Nanografie – ostrosť rastrového bodu, schopnosť potlačiť akýkoľvek papier a podobne – defekty kvality tlače zatienili mnohé zaujímavé vlastnosti Nanografie. Eliminovanie aj týchto defektov, vzhľadom na ich časovú náročnosť, sa urobilo paralelne s masívnymi konštrukčnými zmenami stroja. Preto to trvalo tak dlho – a stálo to viac peňazí – ako sme očakávali. Prirodzene, počas týchto niekoľkých predchádzajúcich mesiacov, bolo naše interné krédo „robiť, nie predvádzať“.

Teraz, na začiatku roka 2015, je všetko o zmenách. Dnes máme stroje, ktoré sú veľmi rozdielne od tých, ktoré boli ukázané na drupe 2012. Ak náš špičkový tlačový stroj v ponúkanej sérii, Landa S10 vážil 10 ton, tak náš plne vybavený tlačový stroj Landa S10 Nanographic Printing® Press s inline lakovaním teraz váži viac ako 30 ton! To nie je len 30 ton železa, to je 30 ton technológií. Je to majstrovský strojárenský výrobok, ktorý integruje Landa Nanographic tlačovú jednotku so systémom transportu papiera na platforme tlačového stroja Komori, kontrolný systém kvality tlače so spracovaním obrazu od AVT, a priemyselne najvýkonnejší digitálny front-end systém zahrňujúci EFI Fiery technológiu.


Pokiaľ ide o kvalitu tlače, naše koloranty Landa NanoInk poskytujú to, čo sľubovali: brilantné, sýte a čisté farby, žiletkovo ostrý text a hrany, nano-tenký film farby, ktorý kopíruje lesk hocakého papiera z police a oveľa viac. Hoci ešte nie je všetko perfektné, ale už sa dostávame blízko, veľmi blízko. Dostatočne blízko na to, aby sme prezentovali plnoformátové B1 (44 inch) tlačové vzorky našim Landa S10 zákazníkom. Dostatočne blízko, aby sme mohli začať budovať predajnú a servisnú sieť, na čele so špičkovým Marc Schillemansom zodpovedným za EMEA predaje. Dostatočne blízko na to, aby sme zdvojnásobili výstavný priestor na svetovej polygrafickej výstave drupa 2016. A dostatočne blízko pre privítanie našich beta zákazníkov v marci v našej továrni v Izraeli.

To neznamená, že už máme hotovo. Rok 2015 bude náročný. Ešte toho treba veľa urobiť. Plnú beta verziu plánujeme v druhej polovici roka. Našťastie sme obdarený úžasným tímom talentovaných, horlivých ľudí presvedčených dosiahnuť náš cieľ… a bude to prekvapujúce. Okrem viac ako 1000 ľudí ročne, krvi, potu a sĺz investovaných do neuveriteľnej práce, končiac drupou 2016, sme my a naši partneri z firmy ALTANA investovali viac ako štvrť miliardy dolárov, aby sme priniesli NanografiuTM na trh.

A prečo? Aby bola digitálna tlač na čele. O tom je to všetko.

Preklad: doc. Ing. Ján Panák, PhD.

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo