Spoločnosť ARTIC PAPER rozšírila produktový rad papierov Munken Dizajn o novú edíciu papierov Arctic Volume White, ktorá je špeciálne určená pre digitálne tlačové stroje HP Indigo. Edíciu HP Indigo tvoria papiere:

  • Munken Kristall ID
  • Munken Polar ID
  • Munken Lynx ID
  • Munken Pure ID

Produktový rad Munken Dizajn

Produktový rad Munken Dizajn, ktorého je súčasťou aj edícia HP Indigo tvoria papiere, ktoré radíme medzi nenatierané papiere (uncoated). Nový rad Munken ID je špeciálne vyvinutý pre tlačové stroje HP Indigo, ktoré pre tlač využívajú tekutý toner (HP Electro Ink). Digitálne tlačové stroje HP Indigo pre dosiahnutie čo najlepšej kvality tlače využívajú dodatočnú chemickú úpravu médií.

Na papier, ktorý sa má potláčať sa nanesie tenká vrstva primeru, ktorá zabezpečí lepšie priľnutie farby k substrátu a zlepší výslednú kvalitu tlače. Proces prebieha v in-line priming (ILP) jednotke. Druhý spôsob s ktorým prichádza Artic Paper je nový rad papierov Munken ID, tieto papiere sú už opatrené touto vrstvou pri ich vlastnej výrobe.
Hlavným prínosom je zlepšenie tlačových vlastnosti, vyššia kvalita a zlepšená odolnosť farieb voči oteru.

Edícia papierov Munken ID – HP Indigo

Spoločnosť ARTIC PAPER pre prezentáciu novej edícii HP Indigo pripravila pre zákazníkov sadu vzoriek potlačených papierov. Vzorky sú distribuované v dizajnovo lákavej krabičke, ktorá zapadá do celkového konceptu, ktorý využíva spoločnosť pre prezentáciu svojich dizajnových papierov.

Balenie obsahuje štyri vzorky papierov z radu Munken Design ID v gramáži 150g/m2 a jednu vzorku papiera Artic Volume White 150g/m2. Vzorky sú vytlačené na stroji HP Indigo s ICC profilom špeciálne upraveným pre tlač a papier.

Munken ID - HP Indigo
Balenie obsahuje aj dve vzorky papierov Artic Volume White 150g/m2 a dve vzorky Munken Polar 150g/m2, každá je vytlačená technológiou H-UV ofsetom a štandardným ofsetom. Pre tlač bol použitý ICC profil špeciálne prispôsobeným tlačovému stroju a papieru.

Munken ID - HP Indigo
Ide o priame porovnanie dizajnových ID papierov opatrených primerom a dizajnových papierov bez úpravy s využitím rovnakých motívov. Kolekcia vzoriek navyše umožňuje dizajnérom, grafikom a tlačiarom porovnanie nielen papierov ale aj tlačových technológií.

Charakteristika a vlastnosti papierov Munken ID – HP Indigo

Táto časť je určená pre zdatnejších, ktorí sa dokážu orientovať v nových technológiách, sledujú štandardizáciu tlače a dbajú na precíznosť a vernú farebnú reprodukciu. Vlastnosti a charakteristika jednotlivých papierov je prezentovaná údajmi výrobcu a hodnotami, ktoré boli získané vlastnými meraniami.

Munken ID - HP Indigo
Munken ID - HP Indigo
Pre lepšie pochopenie a porovnanie boli jednotlivé  vzorky porovnané aj pod UV osvetlením, ktoré dokáže rozlíšiť prítomnosť optické zjasňovacích prostriedkov / Optical Brightener Additives (“OBA’S”). Rozdiely sú prezentované grafom. Tabuľka obsahuje údaje: o jase, opacite, údaj o volúmenu i spektrálne hodnoty L-a-b, ktoré charakterizujú odtieň papiera.

Munken ID - HP Indigo
Munken ID - HP Indigo
O charakteristiku a údaje papiera, by sa všeobecne mali zaujímať technológovia tlačového procesu, DTP grafici i knižný dizajnéri.

Distribúcia

Papiere Munken ID bude distribuovať Europapier Slovensko a Europapier Bohemia, rovnako ako Munken Design rad. Vybrané gramáže drží Europapier už skladom aj v ich centrálnom sklade vo Viedni vo všetkých štyroch odtieňoch.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo