Editačné vrstvy zjednodušujú náročnejšíie úpravy fotografií a prácu s textom, či kolážami. Môžete tak experimentovať so svojimi zábermi oveľa viac než doteraz.

Jednou z najzásadnejších noviniek v novom Zoner Photo Studio X sú vrstvy. Tie sú často chápané ako niečo zložitého, čo vyžaduje veľa vedomostí a v čom sa bežný užívateľ ani nevyzná. Nutné ale povedať, že sa jedná o veľmi jednoduchú funkciu, ktorá nám pomôže a uľahčí prácu aj pri jednoduchých úpravách. Poďme vrstvy začleniť do našej práce.

Vrstvy si možno predstaviť ako priehľadné fólie pokreslené rôznymi vzormi, ktoré keď naskladáte na seba, dostanete výsledný obrázok.

zoner-photostudio_2
Obr.: Skladanie vrstiev

1. K editáciám sa môžete vrátiť späť

Hlavnou výhodou vrstiev je to, že každú časť úpravy si môžete dať do novej vrstvy. Jednou z možností je dať si podkladovú vrstvu, ďalej vrstvu s retušou, vrstvu vloženie ďalších objektov (text, prechodový filter, odlesky) a nakoniec potrebnú vrstvu farebného tónovania.

Samozrejme môžete tieto úpravy vykonávať stále v jednom obrázku. Pokiaľ ale tieto úpravy máte v jednotlivých vrstvách a na konci úpravy zistíte, že sa vám nepáči prechodový filter, stačí zrušiť viditeľnosť vrstvy.

zoner-photostudio_3
Obr.: Jednotlivé úpravy vo vrstvách.

2. Môžete na fotku aplikovať rôzne úpravy a vypínaním vrstiev zvoliť tú najlepšiu

Stáva sa vám niekedy, že sa nemôžete rozhodnúť, aký farebný filter alebo inú úpravu použiť? Ak si z upravovanej fotky vytvoríte niekoľko rovnakých vrstiev duplikovaním, na každú môžete pridať inú úpravu. Potom už len preklikávate viditeľnosť jednotlivých vrstiev, a tak najjednoduchšie zistíte, ktorá úprava je najlepšia bez toho, aby ste vytvárali zbytočné kópie.

zoner-photostudio_4
Obr.: Rôzne filtre v jednotlivých vrstvách.

3. Môžete sa hrať s priehľadnosťou a prelínaním vrstiev

Voľby ako zníženie krytie a zmena režimu sú u mnohých efektov nevyhnutné. O možnostiach využitia sa dočítate viac v článku Režimy prelínania vrstvy – jeden nástroj, veľa rôznych výsledkovhttps://www.milujemefotografii.cz/rezimy-prolnuti-vrstvy-jeden-nastroj-mnoho-ruznych-vysledku , alebo Naučte sa pracovať s režimami prelínania vrstievhttps://www.milujemefotografii.cz/naucte-se-pracovat-s-rezimy-prolnuti-vrstev . Práve od novej verzie ZPS X s podporou viacerých vrstiev je výhodou to, že tieto úpravy môžete kombinovať a každú umiestniť do vlastnej vrstvy.

zoner-photostudio_5
Obr.: Úprava režimu a priehľadnosti.

4. Neskôr môžete hýbať vloženým textom, tvarmi, či obrázkami

Hoci Zoner Photo Studio bol a je predovšetkým nástroj pre prácu s fotografiami, mnohí z vás ho využívali aj pre tvorbu jednoduchej grafiky. Vytvoriť plagát, leták alebo čokoľvek s textom stálo v ZPS väčšinou veľa nervov, pretože ste spravidla zistili, že akcia začne o hodinu neskôr a to znamenalo začať úplne od začiatku. Teraz máte formát .zps v ktorom sú uložené všetky texty a objekty zvlášť. Môžete teda meniť kedykoľvek čokoľvek.

5. Skladanie multiexpozícií

Zoner Photo Studio X vie multiexpozície poskladať automatickyhttps://www.milujemefotografii.cz/multiexpozice-poskladejte-kreativne-ctyri-snimky-do-jednoho . Ak využijete vrstvy, môžete dosiahnuť presnejšieho výsledku. Na automatiku sa predsa len nedá vždy spoľahnúť.

zoner-photostudio_6
Obr.: Multiexpozícia

6. Vďaka maskovaniu vrstiev kedykoľvek upresníte výber

Každej vrstve možno pridať masku. To znamená, že ak na jednej fotke vyberiete objekt a vložíte ho do inej fotky, nemusíte sa báť, že vďaka nepresnosti výberu bude montáž nevierohodná. Štetcom môžete kedykoľvek masku dokresľovať a dolaďovať rôzne presahy a nepresnosti.

zoner-photostudio_7
Obr.: Maska vrstvy

Vrstvy sú prevratným vylepšením

Vďaka vrstvám môžete vytvárať ďaleko zložitejšie úpravy a vytvoriť tak dokonalejšie výsledné fotky. Navyše sú veľmi praktické aj pri jednoduchých úpravách. Možno pre vás bude zásadné uľahčenie aj to, že na vytvorenie plagátu alebo jednoduchej grafiky nepotrebujete iné zložité a drahé grafické programy.

Vyskúšajte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zadarmo –  a presvedčte sa o význame a funkčnosti používania vrstiev.

Zdroj: https://www.milujemefotografii.cz/

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo