Finishfit Microbe Protect 2400, vyvinutý spoločnosťou Epple Druckfarben AG v Nemecku, bol úspešne testovaný na širokej škále tlačených produktov Jet Press v demo centre tlače Fujifilm v Bruseli. Nový lesklý lak na báze vody obsahuje prísadu, ktorá ničí baktérie a vírusy.

Finishfit Microbe Protect 2400

Intenzívne testy spoločnosti Fujifilm ukázali, že lak Finishfit Microbe Protect 2400 prináša presvedčivé výsledky na čerstvých aj na niekoľko dní starých digitálnych tlačových produktoch. Atramenty Vividia použité na digitálnom inkjetovom stroji Jet Press vytvárajú hladký, neutrálny povrch, ktorý je ideálny pre disperzné laky aj pre Finishfit Microbe Protect 2400.

Komplex účinných látok v disperznom laku výrazne znižuje riziko prenosu baktérií a vírusov prostredníctvom tlačených médií, pretože sa preukázateľne znižuje ich počet až o 99,9%.

Vďaka týmto vlastnostiam je ideálny pre použitie na tlačené výrobky, ktoré „sa prenášajú z ruky do ruky“, ako sú hracie karty, jedálne lístky, časopisy alebo všetky druhy obalov, vrátane farmaceutických obalov a rôznych plastových fólií.

Microbe Protect s antimikrobiálnym aktívnym princípom obsahuje nanočastice striebra, ktoré sú pevne zakotvené vo vrstve laku. Uvoľňujú kladne nabité ióny striebra, ktoré významne znižujú počet baktérií a vírusov na povrchu. Účinok je trvalý a dlhotrvajúci, pretože samotné nanočastice sa neuvoľňujú a nemožno ich zo zaschnutého laku zotrieť.

Antimicrobial Epple
Antimicrobial Epple

Taro Aoki, vedúci digitálnych riešení spoločnosti Fujifilm Graphic Systems EMEA

„Tlačový stroj Jet Press 750S ponúka maximálnu flexibilitu a adaptabilitu pre svojich používateľov. V priebehu rokov sme neustále posúvali jeho hranice, ponúkli sme rozšírený farebný gamut, atramenty bezpečné pre potraviny a schopnosť tlačiť na širokú škálu štandardných ofsetových médií. Je preto vhodné, že tlačené výrobky Jet Press boli testované ako prvé s týmto prelomovým antibakteriálnym lakom, ktorý ponúka tlačovým podnikom obrovské uistenie, pretože všetci naďalej čelíme riziku Covid-19 v spoločnosti.“

Helmut Fröhlich, produktový manažér spoločnosti Epple

„Spoločnosť Epple je známa svojimi inováciami v oblasti atramentových systémov a Finishfit Microbe Protect 2400 je ďalším jedinečným prírastkom do produktového portfólia. Tento lak je vhodný pre celý rad podkladov a neustále ho testujeme s inými typmi atramentu a tlačovými procesmi.“

S Finishfitom začína Epple novú sériu Microbe Protect. Lak je výsledkom jeden a pol ročnej vývojovej práce s renomovanou výskumnou spoločnosťou RAS AG z Regensburgu a štátnej dotácie od spolkového ministerstva hospodárstva a energetiky v rámci „Centrálneho inovačného programu pre stredne veľké podniky“.

Spracoval: František Martančík
Zdroj: Epple Druckfarben / Fujifilm

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo