Bratislavská Incheba v dňoch 8. – 11. novembra otvorila svoje brány všetkým milovníkom kníh. Bibliotéka je jediným knižným veľtrhom na Slovensku, ktorý má dlhú tradíciu a neodmysliteľne patrí k jesennému koloritu hlavného mesta. Pre vydavateľstvá sa stal dôležitou formou prezentácie svojej produkcie smerom k širokej verejnosti.

Počas štyroch dní sa mohli návštevníci začítať do tisícok knižných titulov všetkých žánrov, objaviť novinky, bestsellery i pripravované knižné tituly, stretnúť známych autorov na krstoch kníh, autogramiádach a besedách, ako aj zabaviť sa na jednom z literárnych pódií.

VEĽTRH BIBLIOTÉKA
Na ploche 10 000 m2 sa celkovo predstavilo 200 vystavovateľov z Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Ruska a Slovenska. Bibliotéku už tradične doplnila výstava vzdelávania a didaktickej techniky „PEDAGOGIKA“ zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.

Veľtrh tento rok sprevádzal aj niekoľko podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky – celoštátne finále súťaže vedecko-technických bádateľských projektov Festival vedy a techniky AMAVET a interaktívna výstava Veda netradične.

VEĽTRH BIBLIOTÉKA

Novinky aktuálnej knižnej sezóny

Na Bibliotéke nechýbali najočakávanejšie literárne počiny slovenských aj zahraničných autorov, ktoré majú ambíciu zaradiť sa medzi hity sezóny: komplexný román o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, Prebijem sa! (autor Jozef Banáš), alebo Tetovač z Auschwitzu (autor Heather Morris) – román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii. Knižné novinky doplnili aj unikáty luxusnej knižnice; zo série Vznešená renesancia sa mohli návštevníci kochať titulmi Všestranný Raffael, Dokonalý Michelangelo a Nekonečný Leonardo; alebo nová Luxusná Rodinná Biblia s ružencom, a taktiež aj jej zmenšené vydanie.

VEĽTRH BIBLIOTÉKA

Odovzdali Cenu Bibliotéky

Počas slávnostného otvorenia knižného veľtrhu už dvanásty raz slávnostne odovzdali Cenu Bibliotéky. Tento rok sa odborná porota rozhodla oceniť dve autorky: Veroniku Dianiškovú za knihu básní Správy z nedomovov a Michaelu Zakuťanskú za knihu tragikomédií Prešovská trilógia. Cena Bibliotéky je od roku 2007 udeľovaná za najlepšie slovenské knižné dielo (próza, poézia a tvorba pre deti a mládež) ženskej autorky vydané v predchádzajúcom roku.

VEĽTRH BIBLIOTÉKA

„Sme veľmi vďační, že Slovensko má takýto už dlhoročne etablovaný knižný veľtrh, ktorý je porovnateľný s viacerými významnými knižnými veľtrhmi na svete. Teší nás hlavne to, že z roka na rok sa zvyšuje počet účastníkov a prichádza stále viac a viac mladých ľudí.

V tom vidíme ohromný potenciál, pretože kniha vo svete nových komunikačných technológií nestráca, a som presvedčený, že nestratí, svoj význam,“ povedal pre média štátny tajomník ministerstva kultúry Ivan Sečík.

Pripravil: František Martančík

 

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo